2024 yılına kadar dayanabilir miyiz?

Koronavirüs aşısının gelişi, şu anda muhtemelen dünyanın bir numaralı merak edilen konusu. Buna bir de ilacı ilave edelim. İlaç ve aşı iki ayrı kavram. Aşı, korunmak için gerekli ve hayati.

Koronavirüs aşısının gelişi, şu anda muhtemelen dünyanın bir numaralı merak edilen konusu. Buna bir de ilacı ilave edelim. İlaç ve aşı iki ayrı kavram. Aşı, korunmak için gerekli ve hayati. İlaç ise tedavide kullanılacak. Koronavirüs kaptıktan sonra hastanelere başvuran kişiler için farklı bileşenlerden oluşan ilaçlar kullanılıyor. Bunlar spesifik olarak koronavirüs için geliştirilmiş ilaçlar değil ancak etken maddeleri açısından bu virüse iyi geliyor. Dünyada şu anda ilaç ve aşı çalışmaları ayrı ayrı devam ediyor. Aşı konusunda ise durum çok karmaşık. Bir gelen haberle umutlanıyoruz, ertesi gün moralimiz bozuluyor. Ancak kötü durum senaryolarına hazır olmamız gerektiğini uzun süredir dile getiriyorum.

Saygın uluslararası kurumları ve tıp çevrelerini yakından takip ediyorum. Genel beklenti, son aşama çalışmalarında olumsuz bir durumun ortaya çıkmaması hâlinde, aşının 2021 yılında kullanıma alınabileceği yönünde. Dünyanın en zengin iş insanlarından Bill Gates yaptığı son açıklamada, 2021’de aşılamanın başlaması durumunda 2022’de belli bir normalleşmenin sağlanabileceğini söyledi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Genç Osman’ın katledildiği yer 17 Ekim 2020 | 230 Okunma Türkiye bu adamı konuşuyor 15 Ekim 2020 | 947 Okunma Frig medeniyetiyle dünyaya açılıyor 13 Ekim 2020 | 159 Okunma Elektrikli SUV sürüşe hazır 12 Ekim 2020 | 460 Okunma Ruh sağlığımız 10 Ekim 2020 | 79 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar