Norşin ve Abdullah Gül

Bitlis’e bağlı Norşin (“Nurşin” diye de telaffuz edilir) 1960’a kadar Norşin’di.   O sene Güroymak oldu.   Oldu mu gerçekten? 

Resmiyette olduysa da Norşin ahalisi ve genel olarak bölge halkı Norşin’e Norşin demeye devam etti ve ediyor. 

Abdullah Gül de cumhurbaşkanıyken ziyaret ettiği Bitlis’te halka hitap ederken Norşin’den Norşin diye bahsetti. (8 Ağustos 2009) 

Kürt Açılımı günleriydi. 

Bitlis’teki konuşmasında “İnşaallah hep beraber yeni bir anlayışı atalarımız nasıl hakim kıldıysa bizler de hakim kılacağız. Birlik, beraberlik ve vatan sevgisi için el birliği içinde kol kola çok daha fazla çalışmamız gerekir.” dedi Gül. 

Norşin’i Norşin diye anması tam da bu nedenleydi. 

Devletin Kürtler konusundaki hatalarının düzeltileceğini, bu hatalardan mütevellit duygusal kopuşa dur deneceğini, millî birlik ve beraberliğin hakkaniyet temelinde ihya edileceğini, Kürt kimliği ve Kürt dili üzerindeki baskılara son verilerek ortak vatan şuurunun güçlendirileceğini, bu hususta Osmanlı gibi özgüven sahibi olunacağını, meseleye böyle yaklaşan yeni bir Ankara’nın doğduğunu müjdelemek için. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hem Kürtçü hem Türk ırkçısı! 14 Ekim 2019 | 47 Okunma Kürtlerin ensesinde boza pişiren despotl 12 Ekim 2019 | 650 Okunma Şivan Perver hesap soracaksa… 10 Ekim 2019 | 162 Okunma ‘Atatürkçü’ asabiyet demokratlığa manidi 09 Ekim 2019 | 36 Okunma Barış Pınarı Harekâtı’na doğru 06 Ekim 2019 | 24 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar