Martin Koçesoko’ya özgürlük!

Rusya Federasyonu’na bağlı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin önde gelen Çerkes sivil toplum önderlerinden Martin Koçesoko 7 Haziran gecesi -Moskova’da rahatsızlık uyandıran birçok başka sivil toplum önderi gibi-“uyuşturucu madde bulundurmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Bu suçlamaya, suçlayanların kendilerinden başka inanan kimseye henüz rastlanmadı.

Rusya, Kuzey Kafkasya, Abhazya, Azerbaycan, İngiltere, Almanya, Gürcistan, İşgal Altındaki Filistin Toprakları, Ürdün, Litvanya, Hollanda, Portekiz, Ukrayna, Finlandiya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri’nden birçok gazeteci, tarihçi, antropolog ve siyaset bilimci, yayımladıkları ortak bildiriyle Koçesoko’nun derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Meselenin arka planına da ışık tutan söz konusu bildiri şöyle:

“Kafkasya, Rusya ve Sovyet sonrası coğrafyanın geçmiş ve bu gününü inceleyen gazeteciler, bilim adamları, tarihçiler, antropologlar, siyaset bilimcileri olarak, ‘Xabze’ sivil toplum kuruluşu başkanı Martin Koçesko’nun derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

“Güvenlik güçleri Koçesoko’yu uyuşturucu bulundurmakla suçluyorlar. Çerkes aktivistine açılan ceza davasının aynısı Medusa haber sitesinde gazeteci olan İvan Golunov’a karşı da açılmıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Talat Enveroviç’in aklıyla hareket eders 04 Haziran 2020 | 171 Okunma Nifak 29 Kasım 2019 | 2.192 Okunma Erivan cephesinde yeni bir şey yok 28 Kasım 2019 | 2.715 Okunma Hem istibdat hem yoksulluk 25 Kasım 2019 | 2.891 Okunma İngiltere Chagos Takımadaları’ndan çekil 23 Kasım 2019 | 2.023 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar