‘İslamilik Endeksi’

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir üniversitede görev yapan ve İslam dünyasında reforma adandıklarını ileri süren iki Müslüman iktisatçı her sene bir “İslamilik Endeksi” hazırlayarak hangi ülkenin ne kadar “İslami” olduğu konusunda kendilerince racon kesiyor.   

Kur’anî kıstaslar çerçevesinde, ülkelerin şu dört ana başlık altındaki performanslarına bakarak yapıyorlarmış bunu: İktisat, hukuk ve devlet yönetimi, insani ve siyasi haklar, uluslararası ilişkiler. Bunların şu gibi alt başlıkları var: Toplumun tüm üyelerine eşit iktisadi fırsatlar, mülkiyet hakkının korunması, çalışmak isteyen herkes için istihdam imkânlarının oluşturulması, eşit eğitim hakkının temini, yoksulluğun önlenmesi ve temel ihtiyaçların karşılanması, vergilerin verimli kullanılması, tabii kaynakların ölçülü kullanılması, yolsuzluğun önlenmesi, siyasi istikrar, hukuk devletine uygunluk, kadın hakları, uluslararası ilişkilerde barışçılık. 

2018’in “İslamilik Endeksi”nde 153 ülke sıralanıyor. En “İslami” üç ülke Yeni Zelanda, İsveç ve Hollanda imiş. İlk 44’te İslam dünyasından bir tek ülke bile yok. Türkiye95’inci sırada. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 45’inci sıraya yerleşerek ‘En İslami İslam ülkesi’ unvanını kazandı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Basiretsizliğin ve ferasetsizliğin bedeli 24 Haziran 2019 | 7.658 Okunma Martin Koçesoko’ya özgürlük! 22 Haziran 2019 | 78 Okunma CHP’ye yönelen küskünlere dair 21 Haziran 2019 | 3.787 Okunma Mursi’nin şehadeti 20 Haziran 2019 | 2.115 Okunma Büyük Riyâ 17 Haziran 2019 | 1.945 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar