Davutoğlu’nun özgürlük vurgusu

Çözülmeyi bekleyen devasa siyasi, hukuki, sosyal ve ekonomik sorunlarımız var. Başı, ortası ve sonu “beka meselesi” olan söylemler bu sorunlar için bir çözüm perspektifi sunmuyor...

Bilakis, bu sorunları sindirmeyi ve ‘Beterin beteri var’ diyerek statükoya dört elle sarılmayı telkin ediyor o söylemler. 

Mevcudu korumanın ötesine geçmeyen bir ufuk, ufuk değildir. Mevcudu kaybetmemekten ibaret kalan bir ümit, ümit değildir. Nasıl kurtulacağız bu acıklı halden? Sadra şifa bir atılımı, sıçramayı nasıl gerçekleştireceğiz? 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu evvelki akşam Ankara Dostları Platformu’nun iftar programında yaptığı konuşmada bunun yolunu yordamını -bir kere daha- gösterdi. 

***

Ortak referanslara sahip bir topluluğun üreteceği yeni bir vizyondan bahsetti Davutoğlu. Vizyon üretmenin ön şartı olarak düşünce özgürlüğünden, düşünce farklılıklarına bereket nazarıyla bakmaktan, “Her şey zıddı ile kaimdir” anlayışı içinde en aykırı düşüncelere bile tolerans göstermekten bahsetti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nifak 29 Kasım 2019 | 2.171 Okunma Erivan cephesinde yeni bir şey yok 28 Kasım 2019 | 2.692 Okunma Hem istibdat hem yoksulluk 25 Kasım 2019 | 2.834 Okunma İngiltere Chagos Takımadaları’ndan çekil 23 Kasım 2019 | 2.011 Okunma Said Nursi aleyhtarlığına dair 21 Kasım 2019 | 4.052 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar