BAE ile yakınlaşmaya dair

Arap Baharı sürecinde farklı duruşlar sergileyen ve o zamandan beri muhtelif cephelerde karşı karşıya gelen Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tam manasıyla hasım olmuştu.Geçen Ocak ayında iki devlet...

Arap Baharı sürecinde farklı duruşlar sergileyen ve o zamandan beri muhtelif cephelerde karşı karşıya gelen Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tam manasıyla hasım olmuştu.

Geçen Ocak ayında iki devlet arasındaki buzlar erimeye başladı ve nihayet geçen hafta Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed En-Nahyan’ın Türkiye ziyaretinde imzalanan anlaşmalarla ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açıldı.

Bazı yorumcular bu gelişmeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin “10 milyar dolar için” tükürdüğünü yalayarak BAE’ye yanaşması gibi takdim ediyorlar ama hakikat hiç öyle değil.

İki devlet arasındaki en çetin mücadeleler Libya ve Katar’da geçti ve bunların ikisinde de geri adım atan taraf BAE ve müttefikleri (Suudi Arabistan, Mısır v.s.) oldu.

Husumeti sona erdirme arzusunu ilk beyan eden taraf da BAE idi. (Mısır'da demokratik seçimle gelmiş hükümeti destekliyor diye Türkiye'ye diş bileyerek husumeti başlatan da kendisiydi zaten.)

BAE Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, 7...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Akşener, Kılıçdaroğlu, “açılım-saçılım” 20 Ocak 2022 | 1.129 Okunma Makedonya hükümetinde Arnavut fırtınası 18 Ocak 2022 | 832 Okunma Karar Gazetesi Yazarı Hakan Albayrak: ‘’İsrail Nur-Sultan, Sebastian Kurz’’ 17 Ocak 2022 | 381 Okunma Özel temsilcilerin ilk buluşması 13 Ocak 2022 | 137 Okunma Kazakistan’da Rus askerleri 10 Ocak 2022 | 1.215 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar