Yedi düvel kim, Düvel-i Muazzama hangi devletler?

Düvel ifadesi devlet kelimesinin çoğuludur. Düvel-i Muazzama ise büyük devletler, büyük güçler demektir. Yedi düvel ifadesi günümüzde “7 devlet” anlamından ziyade “dış güçlerin...

Düvel ifadesi devlet kelimesinin çoğuludur. Düvel-i Muazzama ise büyük devletler, büyük güçler demektir. Yedi düvel ifadesi günümüzde “7 devlet” anlamından ziyade “dış güçlerin tamamı” olarak kullanılıyor. “Topunuz gelin” derken işte bu Düvel-i Muazzama ve onların ajanları, maşaları, piyonları kastediliyor. İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Amerika gibi devletler yedi düvelin bir kısmıdır; buna Çin ve Japonya da dâhil olmuştur. Bu devletlere artık Düvel-i Muazzama değil emperyalist güçler diyoruz. Bunların karşısında Müslümanları muazzam güç olarak “Osmanlı Devleti” temsil ediyordu. 1900’lerin ilk çeyreğinde Osmanlı defteri kapanınca maalesef Türkiye yeni bir sayfa açamadı. İslam milletleri “Düvel-i Muazzamanın” dışında kalınca diğer devletler tarafından zulme uğradı. Şimdi o yeni sayfa 2000’lerin ilk çeyreğinde açılıyor. Türkiye emperyalist bir güç oldu. Bazı eksikleri var. “2023 hedefinin” ne olduğu daha iyi anlaşılıyordur sanırım. Türkiye’nin diğerlerinden farkı bu gücü “zulüm ve ölüm” üzerine değil “yaşama ve yaşatma” üzerine kurmuş olmasıdır. Bu gücü tesis eden zekâ; kendi iç gücünü okunan sâlâlardan almaktadır.

DAEŞ neredeyse hepimizin, tüm Müslümanların üzerine yapışmış bir leke olarak kalacaktı. Türkiye’nin emperyal güce erişmesi sayesinde “dış güçlerin maşası olan medya eliyle oluşturulan” bu kirli örgüte Mehmetçik’in tokadı indirildi. 

Kim ne derse desin Türkiye’yi “İslam şuuruna sahip liderler ve kadrolar” ileri götürebilir. Kadrolar İslam’dan uzaklaştığı takdirde gücün zirvesindeyken yere çakılırız, İslam’a yakın olunan yerlerde ise yükseliş sürdürülebilir hale gelir.

Rusya ile ilişkilerimiz şu anda iyi, yani ortada siyasi dostluk var. “Siyasi dostluk” ile “İslam dostluğu” arasındaki farkı ayırmak gerekiyor. Rusya, Amerika, Çin devletleri bizim kullandığımız manada “dostumuz” olmazlar, olamazlar. Ancak çerçevesi belli ve sınırlı siyasi ortaklıklar kurulabilir.  

Birileri sulandırmaya çalışsa da “dış güçler” bir gerçektir ve bölgede hesap yapmak isteyenler formüllerini adeta “laboratuvar” haline getirmeye çalıştıkları Türkiye üzerinden yapmaktadırlar. “Bölge” derken nereyi kastediyoruz? Göktürkler’den Selçuklular’a, Osmanlı’dan Türkiye’ye kadar bayrağımızın dalgalandığı tüm topraklar bölgemizdir. “Kızılelma” ise en geniş manasıyla ve ancak bir Müslümanın anlayabileceği derecede önemli bir mevzidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tacikistan’dan notlar 17 Haziran 2019 | 1.807 Okunma Türkiye kuşatıldığı için Kâbe kuşatıldı 10 Haziran 2019 | 1.462 Okunma Bay Ekrem’in “kucakladıkları” neden “tuzaklıyor” o vakit? 03 Haziran 2019 | 1.645 Okunma Akit’in ısrarlı yayınları ve gerçekler 27 Mayıs 2019 | 1.776 Okunma Mansur Yavaş benden 100 bin TL istiyor! 20 Mayıs 2019 | 3.882 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar