Tacikistan’dan notlar

9 milyon nüfuslu Tacikistan’ın yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip Başkenti Duşanbe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve heyetiyle beraber 5. Asya Liderler Zirvesi’ne iştirak ettik. Zaten dün hem zirveyi hem de...

9 milyon nüfuslu Tacikistan’ın yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip Başkenti Duşanbe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve heyetiyle beraber 5. Asya Liderler Zirvesi’ne iştirak ettik. Zaten dün hem zirveyi hem de dönüş yolunda uçakta yaptığımız görüşmeyi okudunuz. Biz şimdi ufak notlarla bazı detayları aktaralım:

*Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (AİGK) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Tacikistan’ın Başkenti Duşanbe’de gerçekleştirildi. Örgütte 27 üye ülke, 8 gözlemci ülke var.

*“Bu zirvenin önemi nedir?” diye sorarsanız “Katılımcılara bakın” derim. Batı’dan bağımsız, kendi iç dinamikleri ve tecrübeleriyle hareket eden bir örgütlenme söz konusu. Henüz Türkiye kadar ufku açık bir yol haritasına sahip olmayanlar olsa bile zirvenin toplanıp kararlar alması da geleceğe dönük bir ivme sağlayacaktır. 

*Örgütün 2010 yılındaki zirvesi İstanbul’da yapılmıştı. İstanbul’suz olmaz elbette!

*Başkan Recep Tayyip Erdoğan yine yüksek bir performans sergileyerek, 9 ülke lideriyle ikili görüşmeler yaptı. Herhangi bir toplantıda 2 kişiyle oturup, konuşamayanların olduğunu düşünürsek, bu görüşmelerin önemi daha iyi anlaşılır.

*Tacikistan’da yaşayan halkın büyük çoğunluğu “Farisi” yani İran ile akrabalar ancak Sünniler. Ülkede zaten Tacikçe ve Farsça konuşuluyor. Rusça da var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Heval sen söyle, Türkiye Kürt mü katlediyor? 18 Kasım 2019 | 1.831 Okunma Mustafa Kemal mi Atatürk mü? 11 Kasım 2019 | 2.570 Okunma 11 milyon fidan dikiliyor, Geziciler nerede? 04 Kasım 2019 | 2.264 Okunma Recep İvedik 6’ya gitmeyeceğim 28 Ekim 2019 | 3.186 Okunma Donald Trump’a nasıl bakmalıyız? 21 Ekim 2019 | 1.982 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar