Seçime 6 gün kala son durum

ANKETLER: Firmalar kamuoyunu “ilk kez” tatmin edemedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Anketlere güvenmiyorum” sözü etkili oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli anketlerin güvenilir...

ANKETLER: Firmalar kamuoyunu “ilk kez” tatmin edemedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Anketlere güvenmiyorum” sözü etkili oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli anketlerin güvenilir olmadığını sıkça vurguladı. Hal böyle olunca anketlere değil sahadaki yansımalara ve kulislere göre değerlendirmeler yapacağız. 

KATILIM ORANI: Seçmenlerin en az %80’inin sandığa gideceği öngörülüyor. Bu iyi bir oran. 2014’te %89 katılım vardı. Katılım seviyesi sonuçlara etki edebilir ama gölgelemez.

EKONOMİ ETKİSİ: Son viraja girerken, “Ekonomi sebebiyle kararsızım” algısının yerini “2001 krizinden ülkeyi çıkarıp ekonomiyi düzelten Ak Parti oldu, yine o düzeltebilir” fikri almaya başladı.

CUMHUR İTTİFAKI: Sandıktan %55 çıkması şaşırtıcı olmaz. Beka tartışması %50 geçildiğinde son bulur.

MİLLET İTTİFAKI: Cumhur’da Ak Parti-MHP var iken; Millet İttifakı’nda Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in yanında “kabul edilmek istenmeyen ama fiilen var olan” HDP gizli ittifakı söz konusu. Eş Genel Başkanları’nın “Ak Parti ve MHP’ye kaybettireceğiz” sözü “Aday çıkarmadığımız yerlerde CHP ve İyi Parti adaylarını destekliyoruz” manasına geliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
PKK’nın artıkları, haysiyetsiz kapı kulları! 14 Ekim 2019 | 2.345 Okunma Allah’ım bizi dünyaya indirdin ama başaramadan dönüyoruz! 07 Ekim 2019 | 168 Okunma İBB Başkanı projesinin ardındaki güçler! 30 Eylül 2019 | 3.048 Okunma Cem Yılmaz’ın yeni filmine gitmeyeceğim! 23 Eylül 2019 | 3.658 Okunma HDP’nin ikna evleri neden hâlâ faaliyette? 16 Eylül 2019 | 2.254 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar