Seçime 6 gün kala son durum

ANKETLER: Firmalar kamuoyunu “ilk kez” tatmin edemedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Anketlere güvenmiyorum” sözü etkili oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli anketlerin güvenilir...

ANKETLER: Firmalar kamuoyunu “ilk kez” tatmin edemedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Anketlere güvenmiyorum” sözü etkili oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli anketlerin güvenilir olmadığını sıkça vurguladı. Hal böyle olunca anketlere değil sahadaki yansımalara ve kulislere göre değerlendirmeler yapacağız. 

KATILIM ORANI: Seçmenlerin en az %80’inin sandığa gideceği öngörülüyor. Bu iyi bir oran. 2014’te %89 katılım vardı. Katılım seviyesi sonuçlara etki edebilir ama gölgelemez.

EKONOMİ ETKİSİ: Son viraja girerken, “Ekonomi sebebiyle kararsızım” algısının yerini “2001 krizinden ülkeyi çıkarıp ekonomiyi düzelten Ak Parti oldu, yine o düzeltebilir” fikri almaya başladı.

CUMHUR İTTİFAKI: Sandıktan %55 çıkması şaşırtıcı olmaz. Beka tartışması %50 geçildiğinde son bulur.

MİLLET İTTİFAKI: Cumhur’da Ak Parti-MHP var iken; Millet İttifakı’nda Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in yanında “kabul edilmek istenmeyen ama fiilen var olan” HDP gizli ittifakı söz konusu. Eş Genel Başkanları’nın “Ak Parti ve MHP’ye kaybettireceğiz” sözü “Aday çıkarmadığımız yerlerde CHP ve İyi Parti adaylarını destekliyoruz” manasına geliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mansur Yavaş benden 100 bin TL istiyor! 20 Mayıs 2019 | 3.868 Okunma PKK elebaşları: “Daha İmamoğlu’nun heykelini dikeceğiz” 13 Mayıs 2019 | 1.469 Okunma Kıbrıs, dışişleri ve Mevlüt Çavuşoğlu 06 Mayıs 2019 | 1.285 Okunma Nefret dilinden tissskiniyorum efendim! 29 Nisan 2019 | 1.292 Okunma Ankara’da seçimin arka planı 22 Nisan 2019 | 1.058 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar