Noel mi, yılbaşı mı, Ebu Cehil mi, Aziz Valentine mi?

Kavramlarda boğulup durmak zorunda mıyız? Bu yazgı mı yoksa ayaklarımızdaki pranga mı? Dokunduğumuz zaman “fişlendiğimiz” konulardan usandık aslında ve bu döngünün kendiliğinden...

Kavramlarda boğulup durmak zorunda mıyız? Bu yazgı mı yoksa ayaklarımızdaki pranga mı? Dokunduğumuz zaman “fişlendiğimiz” konulardan usandık aslında ve bu döngünün kendiliğinden kırılmasını beklemek acziyetin artmasını sağlıyor.

Laiklik, sekülerizm, modernite, nihilizm, deizm derken baktık ki ezan okunan topraklarda afedersiniz “dönmeler” Ramazan’da eylem düzenliyor. Bazıları pankart alıp “Hamile kalırım doğurmam” yazabiliyor.

Kimse bizim gerçeklerimize inanmak zorunda olmadığı gibi bizler de kimsenin gerçeklerine inanmak zorunda değiliz. Bu konuda en hassas noktalardan biri de Mustafa Kemal mevzusu olarak icat edildi. 

Bugün CHP kendisini “Atatürk’ün partisi” diye sunuyor ve gariptir ki Kemal Kılıçdaroğlu “Kıyafetime dokunma” eylemleri düzenletiyor. 1934’te “kılık kıyafet kanunu” çıkaran ve bunu “devrim” diye sunan Atatürk’ün CHP’si değil miydi? İnsanların kıyafetini kanunla düzenleyenler bugün “kıyafetime dokunma” diyor ama bir türlü geçmişle hesaplaşmak istemiyor. Bu ne yaman çelişki anne!

Yine konu nereye geldi, başlıkta “Noel” yazıyor, en iyisi başlığımıza dönelim!

Noel; Hristiyanların 25 Aralık’ta kutladığı bir bayram veya ritüel.. Bu törenler din ve vicdan özgürlüğü çerçevesinde ülkemizde de meşru olarak kutlanabiliyor. Müslüman olarak Noel’e icabet etmiyoruz ama Hristiyanların kutlamasına engel olmak gibi bir niyet de beslemiyoruz. Geçtik 31 Aralık gecesine, yani yılbaşına!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adını koymuyoruz ama bir devrimin içindeyiz 15 Temmuz 2019 | 1.872 Okunma Kabine değişikliği ve Ankara 08 Temmuz 2019 | 3.388 Okunma Japonya G-20’den notlar 01 Temmuz 2019 | 1.763 Okunma Otel lobilerinde peşkeş çekilenler! 24 Haziran 2019 | 3.325 Okunma Tacikistan’dan notlar 17 Haziran 2019 | 1.808 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar