Eski yöneticiler %75 yenilik getirdi

AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 40 şehrin belediye başkan adayı genel hatlarıyla memnuniyet uyandıran bir liste olarak kabul gördü. Eleştiriler elbette...

AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 40 şehrin belediye başkan adayı genel hatlarıyla memnuniyet uyandıran bir liste olarak kabul gördü. Eleştiriler elbette olacak, biz tabloya bakalım:

1)Listede %75 oranında “büyük değişim ve yenilenme” olsa da dikkatimi çeken kavram “Eski” kelimesi oldu. Eski il başkanı, bakan, milletvekili… Listede 3 eski bakan var. Adaylardan 11’i “eski ve yeni il başkanı” görevinde bulunmuş. Bunun tabii ki bir anlamı var. Eskiler “tecrübe” demek ve bir müddet bekledikleri için bu deneyimi yeni faktörlerle ortaya koyma imkânları mevcut.

2)Verilen mesaj şu: “Küsmeyin, günü gelip ihtiyaç hâsıl olunca muhakkak bu görülüyor. Davasından ayrılmadığı ve trenden inmediği müddetçe kimse tozlu raflara terk edilmiyor. Mesajı alamayanların durumu ortada, bir tane bile belini doğrultabilen olmadı. 

3)Neticede listenin %75’i değişti. 40 adaydan sadece 11’i bulundukları illerde tekrar aday olurken; 29 ilin adayı değişmiş oldu.

4)Ankara, İstanbul ve İzmir’in ertelenmesinin en önemli sebebi bana göre MHP’nin buralarda aday çıkarmayacak olması; denklem değişince adaylar tekrar masaya yatırılacak. Binali Yıldırım ve Mehmet Özhaseki zaten başarılı isimler, tartışmaya gerek bile yok; mevzu zaten sadece onlarla alakalı değil!

5) İttifaka rağmen Ak Parti’nin İstanbul’da yoğun çalışması gerekiyor. Zira geçen seçimlerde MHP burada %4 oy alabilmişti. Bir kısım MHP’li seçmenin İyi Parti’ye kaydığı gerçeğini göz ardı etmemek gerekir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tacikistan’dan notlar 17 Haziran 2019 | 1.808 Okunma Türkiye kuşatıldığı için Kâbe kuşatıldı 10 Haziran 2019 | 1.462 Okunma Bay Ekrem’in “kucakladıkları” neden “tuzaklıyor” o vakit? 03 Haziran 2019 | 1.645 Okunma Akit’in ısrarlı yayınları ve gerçekler 27 Mayıs 2019 | 1.776 Okunma Mansur Yavaş benden 100 bin TL istiyor! 20 Mayıs 2019 | 3.882 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar