Dörtlü Zirve sebep midir, sonuç mudur?

Türkiye geçtiğimiz Cumartesi yine tarihi bir zirveye ev sahipliği yaptı. Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ve Türkiye...

Türkiye geçtiğimiz Cumartesi yine tarihi bir zirveye ev sahipliği yaptı. Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bir araya geldiler.

Toplantının bir sebebi mi var yoksa bu toplantı bazı olayların sonucu mu? Bu zirve “Suriye Savaşı” sebebiyle yapılmış gözükse de sebeplerin teşekkül ettiği bir durum değil; bilakis Türkiye’nin siyasi, sosyal, ekonomik ve küresel hâkimiyetinin sonucudur.

“Türkiye” ve “hâkimiyet” kelimelerini yan yana duymayalı epey vakit geçtiği için kulağa biraz garip ve egzotik/hayâli gelebilir. Bir uzak idealin rüyada görülmesi ve uyanınca boşluğa düşülmesi gibi! Ama bu sefer boşluğa düşen Türkiye olmadı. Kimin boşluğa düşeceğine henüz karar verecek durumda değiliz ama bu irade şu anda kendisini gösteriyor.

Alınan kararların uygulayıcısı olan Türkiye’den; “aldığı kararlar uygulanan” bir Türkiye’nin atmosferine girdik. Bu atmosferi delmek ve kirletmek isteyenler Gezi’den bu yana alenen uğraşıyorlar. Elbette uğraşacaklar; ben Gezi’yi de 15 Temmuz’u da güçlenmenin emaresi, şer girişimlerin hayırlı neticeleri olarak görüyorum.

Fransa gelmekte tereddüt ediyordu değil mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekrem İmamoğlu’nu bir salın gitsin! 02 Aralık 2019 | 4.954 Okunma CHP Genel Başkanı Muharrem İnce ne diyor? 25 Kasım 2019 | 2.305 Okunma Heval sen söyle, Türkiye Kürt mü katlediyor? 18 Kasım 2019 | 2.172 Okunma Mustafa Kemal mi Atatürk mü? 11 Kasım 2019 | 2.573 Okunma 11 milyon fidan dikiliyor, Geziciler nerede? 04 Kasım 2019 | 2.268 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar