Dörtlü Zirve sebep midir, sonuç mudur?

Türkiye geçtiğimiz Cumartesi yine tarihi bir zirveye ev sahipliği yaptı. Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ve Türkiye...

Türkiye geçtiğimiz Cumartesi yine tarihi bir zirveye ev sahipliği yaptı. Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bir araya geldiler.

Toplantının bir sebebi mi var yoksa bu toplantı bazı olayların sonucu mu? Bu zirve “Suriye Savaşı” sebebiyle yapılmış gözükse de sebeplerin teşekkül ettiği bir durum değil; bilakis Türkiye’nin siyasi, sosyal, ekonomik ve küresel hâkimiyetinin sonucudur.

“Türkiye” ve “hâkimiyet” kelimelerini yan yana duymayalı epey vakit geçtiği için kulağa biraz garip ve egzotik/hayâli gelebilir. Bir uzak idealin rüyada görülmesi ve uyanınca boşluğa düşülmesi gibi! Ama bu sefer boşluğa düşen Türkiye olmadı. Kimin boşluğa düşeceğine henüz karar verecek durumda değiliz ama bu irade şu anda kendisini gösteriyor.

Alınan kararların uygulayıcısı olan Türkiye’den; “aldığı kararlar uygulanan” bir Türkiye’nin atmosferine girdik. Bu atmosferi delmek ve kirletmek isteyenler Gezi’den bu yana alenen uğraşıyorlar. Elbette uğraşacaklar; ben Gezi’yi de 15 Temmuz’u da güçlenmenin emaresi, şer girişimlerin hayırlı neticeleri olarak görüyorum.

Fransa gelmekte tereddüt ediyordu değil mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tacikistan’dan notlar 17 Haziran 2019 | 1.808 Okunma Türkiye kuşatıldığı için Kâbe kuşatıldı 10 Haziran 2019 | 1.462 Okunma Bay Ekrem’in “kucakladıkları” neden “tuzaklıyor” o vakit? 03 Haziran 2019 | 1.645 Okunma Akit’in ısrarlı yayınları ve gerçekler 27 Mayıs 2019 | 1.776 Okunma Mansur Yavaş benden 100 bin TL istiyor! 20 Mayıs 2019 | 3.882 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar