Donald Trump’a nasıl bakmalıyız?

Soruları çoğaltalım: “Trump’ı sevmeli miyiz yoksa mesafeli mi olmalıyız? Kendisi Türkiye’den ve Erdoğan’dan mı yana yoksa gizli yahut açık ajandası mı var? Güvenelim mi hazırlıklı...

Soruları çoğaltalım: “Trump’ı sevmeli miyiz yoksa mesafeli mi olmalıyız? Kendisi Türkiye’den ve Erdoğan’dan mı yana yoksa gizli yahut açık ajandası mı var? Güvenelim mi hazırlıklı mı olalım?”

Cevabınızın hep “ikinci şıklar” olduğunu tahmin edebiliyorum ve illa “birinci şıkları seçmelisiniz” demiyorum; ama acele de etmeyelim!

Özünde bu bir Trump yazısı değil; Türkiye meselesine içeriden, ABD siyasetine dışarıdan bir bakıştır ve “Bana ne Amerika’dan” sözü şiarımızdır! Amacım ABD Başkanını övmek/yermek değil! Necmettin Erbakan hocamızı da tekrar rahmetle analım, mekânı cennet olsun.

Donald Trump, 8 Kasım 2016’da yapılan ABD Başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak girmiş ve eski Başkan Bill Clinton’ın eşi Demokrat Partili Hillary Clinton’ı geçerek 4 yıllığına Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı seçilmişti. Trump ve Clinton’ın neredeyse aynı oy oranına (59’ar milyon) sahip olduğunu belirtelim. Trump bazı “kritik eyaletlerde” öne geçerek delege sayısını artırınca Başkan olmayı başardı.

İsrail lobisi ve FETÖ, seçimlerde Clinton’ı destekliyordu ve analistler onun seçimi kazanacağına kesin gözüyle bakıyordu. FETÖ tabir-i caizse “yanlış ata” oynadı. Clinton seçilseydi rahatlayacaklardı. Şimdi görece rahatlar ama konforları bozuldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Heval sen söyle, Türkiye Kürt mü katlediyor? 18 Kasım 2019 | 2.144 Okunma Mustafa Kemal mi Atatürk mü? 11 Kasım 2019 | 2.570 Okunma 11 milyon fidan dikiliyor, Geziciler nerede? 04 Kasım 2019 | 2.264 Okunma Recep İvedik 6’ya gitmeyeceğim 28 Ekim 2019 | 3.186 Okunma Donald Trump’a nasıl bakmalıyız? 21 Ekim 2019 | 1.982 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar