Diyarbakır’dan notlarım

Ankara’dan uçakla Diyarbakır’a gittim. İlk durağım “HDP İl Binası” önünde bekleyen “Diyarbakırlı Anneler” oldu. İki gün boyunca ziyaretler yaparak Diyarbakır’ın önemli sivil...

Ankara’dan uçakla Diyarbakır’a gittim. İlk durağım “HDP İl Binası” önünde bekleyen “Diyarbakırlı Anneler” oldu. İki gün boyunca ziyaretler yaparak Diyarbakır’ın önemli sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile “kendi mekânlarında” buluştum. Bu ziyaretleri ve sadece Akit’e özel konuşmaları ve notları haber olarak Allah nasip ederse okuyacaksınız.

Ben buradan genel hatlarıyla Diyarbakır tablosu çizmek istiyorum. Ankara’dan bakarak değil, Diyarbakır’ın içinden geçerek ve insanlara değerek görülenler daha farklı oluyor.

“Diyarbakırlı Anneler” yorgundular ama bu yorgunluk yürek yangınlarının verdiği ruh halinden kaynaklanıyor. Kameralardan bakınca anlaşılmıyor. Gözlerinin içine baktığınızda bir hüzünlü dağ üzerinize doğru geliyor, sanki çölde az sonra kavuşacağı suyun özlemi dudaklardan çıkan her kelimeyi kavuruyor.

“Yoruldunuz biliyorum” dedim annenin birine, kayıt cihazını uzatarak. “Yorulmadım” dedi. “Evladım gelsin, yürekler yanmasın” dedi. “Yanınızdayız” dedim. Verilen her destekten teselli bulan yorgun başları bir günebakan gibi yukarı kalktı.

Onların yüreğindeki ateş sönene kadar bu “sivil direnişin” ateşi sönmemelidir. Onların arkasında bir parti, dernek, holding, cemaat, vakıf, kamu kuruluşu yok! Sadece yürekleri var. O yüreklerin yanında durmak gerekir!

Bazı anneler bir dönem HDP için çalışmışlar fakat onlar şimdi HDP’den evlatlarını isteyen anneler ve şu anda “sorgulama vakti” değil onlara destek olma vaktidir. İtiraz eden, zulme direnen “kim olursa olsun” yanında durmak bir imtihanın başlangıç noktasıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünya, Erdoğan’ın yazdığı tarihi yaşıyor! 13 Temmuz 2020 | 2.246 Okunma Kabine değişikliği, ÖSYM, Mabel Matiz 06 Temmuz 2020 | 2.974 Okunma Mısır askerlerine açık mektup 29 Haziran 2020 | 2.260 Okunma Hepiniz cicisiniz, Metin Feyzioğlu kötü! 22 Haziran 2020 | 2.140 Okunma CHP’nin isim hakkı aslında kimde? 15 Haziran 2020 | 1.945 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar