Azeri mi diyeceğiz Azerbaycanlı mı?

Kelimeler ve kavramlar daima önemlidir. Sizin için “çok basit” gözüken bir mevzu karşınızdaki için “büyük önemde” olabilir. O sebeple saygı duyacaksınız ve karşınızdaki...

Kelimeler ve kavramlar daima önemlidir. Sizin için “çok basit” gözüken bir mevzu karşınızdaki için “büyük önemde” olabilir. O sebeple saygı duyacaksınız ve karşınızdaki nasıl anlıyorsa öyle anlatacaksınız; zira sizin bildiğiniz şeyler ancak karşınızdakinin anladığı kadardır!

Başkent Bakü’de Uluslararası Medya Kurultayında konuşmacı olarak Azerbaycan-Türkiye ilişkilerini ve 15 Temmuz’u anlattık.

Konuşmaya başlamadan önce Azerbaycanlı meslektaşlarımızla ayaküstü sohbet ettik. Kendilerine “Azeri” denmesini hoş karşılamıyorlar. Bu “sıfatı” Rusya’nın bir asimilasyon politikası olarak görüyorlar. Yani Rus politikası “Siz Türklük’ü unutun, siz Azeri’siniz” diyerek farklı bir millet imajı vermeye çalışmış. Kendilerine “Azerbaycan Türkü” veya “Azerbaycanlı” denmesinin daha doğru olduğunu belirtiyorlar.

“40 GAZETECİ İLE 

AZERBAYCAN 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Otel lobilerinde peşkeş çekilenler! 24 Haziran 2019 | 3.323 Okunma Tacikistan’dan notlar 17 Haziran 2019 | 1.808 Okunma Türkiye kuşatıldığı için Kâbe kuşatıldı 10 Haziran 2019 | 1.464 Okunma Bay Ekrem’in “kucakladıkları” neden “tuzaklıyor” o vakit? 03 Haziran 2019 | 1.650 Okunma Akit’in ısrarlı yayınları ve gerçekler 27 Mayıs 2019 | 1.784 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar