Azeri mi diyeceğiz Azerbaycanlı mı?

Kelimeler ve kavramlar daima önemlidir. Sizin için “çok basit” gözüken bir mevzu karşınızdaki için “büyük önemde” olabilir. O sebeple saygı duyacaksınız ve karşınızdaki...

Kelimeler ve kavramlar daima önemlidir. Sizin için “çok basit” gözüken bir mevzu karşınızdaki için “büyük önemde” olabilir. O sebeple saygı duyacaksınız ve karşınızdaki nasıl anlıyorsa öyle anlatacaksınız; zira sizin bildiğiniz şeyler ancak karşınızdakinin anladığı kadardır!

Başkent Bakü’de Uluslararası Medya Kurultayında konuşmacı olarak Azerbaycan-Türkiye ilişkilerini ve 15 Temmuz’u anlattık.

Konuşmaya başlamadan önce Azerbaycanlı meslektaşlarımızla ayaküstü sohbet ettik. Kendilerine “Azeri” denmesini hoş karşılamıyorlar. Bu “sıfatı” Rusya’nın bir asimilasyon politikası olarak görüyorlar. Yani Rus politikası “Siz Türklük’ü unutun, siz Azeri’siniz” diyerek farklı bir millet imajı vermeye çalışmış. Kendilerine “Azerbaycan Türkü” veya “Azerbaycanlı” denmesinin daha doğru olduğunu belirtiyorlar.

“40 GAZETECİ İLE 

AZERBAYCAN 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yunanistan’a 500 km, Türkiye’ye 2 km; ama Yunan Adası? 18 Mayıs 2020 | 2.011 Okunma Baronlar mı Berat Albayrak mı? 11 Mayıs 2020 | 2.842 Okunma Türk ismi ellerinden alınmalı! 04 Mayıs 2020 | 2.175 Okunma İstiklal Marşımızın müziği güzelleştirilmeli 27 Nisan 2020 | 2.072 Okunma Ramazan Bayramı’nda gezebilecek miyiz? 20 Nisan 2020 | 2.262 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar