ABD-Münbiç ortak devriyesi içimize sindi mi?

Elbette “siyaset ve konjonktür” devletlerin yönetilmesinde önemli faktördür. Görünürde garip ve tezat görünen durumların arka planı farklı olabiliyor. Devleti yönetenler her şeyi kamuoyuna net...

Elbette “siyaset ve konjonktür” devletlerin yönetilmesinde önemli faktördür. Görünürde garip ve tezat görünen durumların arka planı farklı olabiliyor. Devleti yönetenler her şeyi kamuoyuna net açıklamasa da bu onların “net olmadığını” göstermez. Zira kamuoyunun duyduğunu düşman da duyar.

Bunu sadece Türkiye siyaseti açısından görmeyelim. Trump’ın sözleri çok çelişkili; lakin Trump, Amerika’nın küresel çarkını son sürat çevirmeye devam ediyor değil mi?

Türkiye birilerini düşman görüyorsa birileri de bizi düşman görüyor. “İt dalaşı” esnasında Yunanistan ile ilgili “püskürttük” haberlerini onlar nasıl veriyor acaba? Yunanistan’la ilişkimiz yıllardır “püskürtme” üzerine kurulu; onlar bize, biz onlara “püskürtüp” duruyoruz. Fakat işin rengi şimdi değişiyor. Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları ve Türkiye’nin yerli ürünleriyle bunu yapması dengeyi değiştirecek. Mevzu Yunanistan’ı aşar. Savaş “sıcak” olmayabilir ama işin “püskürtmenin ötesinde” siyasi manevralar gerektireceği muhakkak yol olarak önümüzde uzanıyor. Çünkü ortaya yeni bir “meydan” çıktı ve bu meydanı haydutlara bırakmayacak irade Türkiye’yi yönetenler de var.

Netlikten bahsediyorduk. Duymaması gerekenler için susulması lüzumlu kelimeler var. Her şeye rağmen bir vatandaş olarak “içimize sinmeyen” işler oluyor.

 Türkiye’nin ay yıldızlı bayrağını dalgalandıran Mehmetçik’in; PKK-PYD’ye binlerce TIR silah veren Amerika’nın kolonilerini temsil eden kapitalist bayraklı Coni’lerle ortak devriye yapması içimize sinmiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adını koymuyoruz ama bir devrimin içindeyiz 15 Temmuz 2019 | 1.874 Okunma Kabine değişikliği ve Ankara 08 Temmuz 2019 | 3.402 Okunma Japonya G-20’den notlar 01 Temmuz 2019 | 1.763 Okunma Otel lobilerinde peşkeş çekilenler! 24 Haziran 2019 | 3.325 Okunma Tacikistan’dan notlar 17 Haziran 2019 | 1.812 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar