ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yerel seçimde Trakya ve Eskişehir CHP’den çıkıyor

Yazının özetini baştan vereyim, dileyenler buna göre detayları okusun: 2019 Mart seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir ve Trakya’yı kaybedecek gözüküyor .

Hacı Yakışıklı
Hacı Yakışıklı Yeni Akit Gazetesi
24 Eylül 2018 | 8.1 K

Yazının özetini baştan vereyim, dileyenler buna göre detayları okusun: 

2019 Mart seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir ve Trakya’yı kaybedecek gözüküyor. Kırklareli ve Tekirdağ belediyeleri CHP’den kesin bir veda ile ayrılırken, Edirne’de az farklı denklemler bekleniyor. İzmir ideolojik bir tutunmayla yine CHP diyebilir. Burdur, Giresun, Hatay, Yalova ve Zonguldak CHP’nin kaybedeceği iller arasına büyük oranda girebilir. HDP, bölgesinde birkaç şehri kaybeder. Yapılacak yerel ittifaklar milletvekili seçimleri gibi olmaz. İttifaktan en zararlı parti CHP çıkar. HDP’nin CHP’ye katacağı pek bir şey yok, ama CHP’nin ısrarının sebebi ve arka planı farklı! En büyük kazanım Ak Parti-MHP ittifakından doğacak; lakin burada “İyi Parti” faktörünü hesaba katmak gerekiyor. İyi Parti’nin yerelde alacağı oy tam olarak tahmin edilemediği için denklemde nasıl yer kaplayacağını seçime 6 ay kala tahmin etmek güçleşiyor. İşte, “Aday profilleri çok önemli” dediğimiz nokta tam burası!

DETAYLARA ŞÖYLE BİR 

BAKACAK OLURSAK:

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Ak Parti 20 milyon 500 bin oyla % 45.6, CHP 12 milyon 500 bin oyla % 27.8, MHP 6 milyon 860 bin oyla % 15.2, BDP/HDP 2 milyon 700 bin oyla % 6.1 oranına ulaşmışlardı. Buna göre Ak Parti 48 şehri kazanırken CHP 14, HDP 10, MHP 8 şehri kazandı. Bağımsız Aday Ahmet Türk ise Mardin belediye başkanlığını kazandı.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER