Hem bitcoin, hem de Bitcoin hızla normalleşiyor

Bitcoin yalnızca dokuz yıllık bir finansal enstrüman ama artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Kripto para işi, 2009 yılında, bitcoin ile başladı.Ana Akım Finansal Piyasa Haberciliği’nde kur...

Bitcoin yalnızca dokuz yıllık bir finansal enstrüman ama artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Kripto para işi, 2009 yılında, bitcoin ile başladı.

Ana Akım Finansal Piyasa Haberciliği’nde kur, faiz, borsa haberleri verilirken, bugün artık bir de bitcoin köşesi var. Ne oluyor? Bitcoin artık bir finansal varlık kategorisi haline gelmiş gibi duruyor. Bu çerçevede, hem bitcoin, hem de Bitcoin normalleşti. Geçen hafta size Bitcoin nasıl yaygınlaşarak tekstil ve moda endüstrilerini de değiştiriyor, onu anlattım, gelin bugün de bitcoin’deki fiyat dinamiklerine bir bakalım.

Bitcoin derken aslında iki ayrı “şey”den bahsediyoruz. Bir yanda, bir para birimi olarak (küçük harfle başlayan) bitcoin var. Öte yanda, blockchain teknolojisi sayesinde, desantralize bir ödemeler sistemi olan (büyük harfle başlayan) Bitcoin var. Şimdi benim gördüğüm şudur: Hem Bitcoin hem de bitcoin hızla normalleşiyor.

Yazımı büyük harfle başlayan Bitcoin, bir ödemeler sistemi, iki kişi arasındaki aracısız işlem platformu olarak artık kendini kanıtlamış durumda. Bu manada, Bitcoin bundan böyle bitcoin dışında işlemlere uygulanıyor. Dış ticaret işlemlerinde, bankacılık işlemlerinde, tekstil sektöründe, tarımda, mal değiş tokuşunun/ alışverişinin olduğu her alanda, Bitcoin yaygınlaşıyor.

Yazımı küçük harfle başlayan bitcoin ise artık aynı diğer para birimleri gibi günlük olarak işlem görüyor. Her gün nasıl Amerikan Doları/ Türk Lirası döviz kuru belirleniyorsa, bitcoin/dolar döviz kuru da öyle belirleniyor. bitcoin/dolar kuru dün baktığımda 6340 dolar’dı. Nasıl bir Türk Lirası almak için 20 Amerikan kuruşu (cent) ödemek gerekiyorsa, bir bitcoin almak için de 6340 dolar ödemek gerekiyor. Bildiğimiz kur işte. Mayıs 2018’de bitcoin/dolar kuru 9500’dü, lira için ise 23 Amerikan kuruşu ödemek gerekiyordu. Mayıs 2018’den beri dolar, aynı Türk Lirası karşısında değer kazandığı gibi, bitcoin karşısında da değer kazandı. Dolar, bitcoin karşısında yüzde 33, lira karşısında ise yüzde 13 değer kazandı şu son iki ay içinde. Buradan hemen içiniz ferahlamasın, bak her yerde oluyor diye. Doların bitcoin karşısında değerlenmesinin Türk Lirasından bir farkı var. Liranın dolar karşısındaki perişan hali, lira ile ilgili yapısal nedenlere dayalı, bitcoin’inki ise daha çok kurumsal.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk lirası artık kurtulmuş sayılır mı? 01 Ekim 2018 | 547 Okunma Ali Rıza Amca yine derin bir merak içindeydi 24 Eylül 2018 | 351 Okunma Para bol bulamaç olunca, yatırımcı ne yapar? 17 Eylül 2018 | 205 Okunma Bütün bu işin Türkiye’nin ihracatına bir faydası olur mu? 10 Eylül 2018 | 116 Okunma Aslında Y kuşağının işi daha zor 07 Eylül 2018 | 311 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar