Sorular-cevaplar

Philip Cocu'nun gönderilmesi Fenerbahçe'nin önünü açacak veya bundan sonraki maçlardaki sonuçları, kötü gidişi düzeltecek mi? Herkes sanki elinde sihirli değnek ile Ersun Yanal'ın, Aykut Kocaman'ın veya...

Philip Cocu'nun gönderilmesi Fenerbahçe'nin önünü açacak veya bundan sonraki maçlardaki sonuçları, kötü gidişi düzeltecek mi?
Herkes sanki elinde sihirli değnek ile Ersun Yanal'ın, Aykut Kocaman'ın veya Blanc'ın geleceğini ve her şeyin düzeleceğini zannediyor. Yıllardır da böyle zannettikleri için, "O gitsin, bu gelsin" demeyi sürdürdüler.
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, seçimi kazandıktan sonra doğru bir plan açıkladı. Gelirleri kalmamış, maddi olarak diplere inmiş kulübü ayağa kaldırmak için felsefe değiştirdiklerini söyledi. Plan, genç oyunculara yönelip, mücadele eden bir takım oluşturmak ve altı yıl içinde bunu geliştirerek, bonservis gelirleri ile kulübü ayağa kaldırmaktı.
Bir profesyonelin futbolu idare etmesini ve inşa etmesini istedi. Bu da çok doğruydu. Yöneticiler kendi işlerine bakacaklar, alt yapıdan, oynanacak sisteme kadar yeni bir düzen oluşturacaktı.
Comolli'yi göreve getirdi, O da Cocu'yu… Daha ilk maçlar bittiğinden "çok geç olmadan" diye yazdım. O kadar net görülüyordu ki; ne Comolli'nin, ne de Cocu'nun Türkiye'nin ve Fenerbahçe'nin gerçeklerinden haberi vardı.
İşin kötüsü, Ali Koç ve yönetimi gibi, Comolli de futbolu rakamlar üzerinden okuyor. Şu kadar ödedik, bu kadar aldık. Bu kadar orta yaptı, bu kadar asisti var. Ama insan faktörünü unuttular, hesap edemediler, edemezlerdi de.
Geçen sene ligi ikinci bitirmiş oyuncuların, yerine yenisini getiriyorsan, bu kadronun sana saygı duymasını bekleyemezsin.
Onlar başarılı bir sezon geçirdiler.
Başlarına bir adam geliyor, kadro dışı bırakıyor, satıyor veya listeye yazmıyor seni.
Alt yapıdan beşin üstünde oyuncu ile profesyonel sözleşme yapıldı.
Ali Koç, "Alt yapımız başarılıymış" açıklamasını yaptı ama buradaki antrenörlerin veya sorumluların hepsi gönderildi. İşlerini iyi yapmışlar ama neyi yapamamışlar, bilinmiyor.
Bu işin okulu yok Başkan Koç'un dediği gibi yöneticiliğin okulu yok. Tecrübe ederek öğrenecekler. Bu süreçte Comolli'nin tecrübesi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Büyük hata! 21 Temmuz 2019 | 160 Okunma Ataman, ayna ile hesaplaşacak! 24 Haziran 2019 | 105 Okunma Transfer ama nasıl? 14 Haziran 2019 | 87 Okunma Böylesi olmadı! 09 Haziran 2019 | 115 Okunma F.Bahçe’deki dönüşüm! 05 Haziran 2019 | 163 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar