TÜSİAD sessiz kaldı TOBB sahip çıktı

‘Domates’ ağırlığını hissettiriyor Uzun bir süredir hükümetin gündemindeydi, ama iki ayrı bakanın yoğun mesaisine rağmen, özellikle üretim modelinin nasıl olacağına dair tartışmalar...

‘Domates’ ağırlığını hissettiriyor Uzun bir süredir hükümetin gündemindeydi, ama iki ayrı bakanın yoğun mesaisine rağmen, özellikle üretim modelinin nasıl olacağına dair tartışmalar tam anlamıyla aşılamayınca, yerli otomobil konusu sürüncemede kaldı. Fikri Işık, MilliSavunma Bakanlığı koltuğuna oturmadan önce, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak epeyce çaba sarf etti. Sonra bayrağı, Faruk Özlü devraldı. Özlü’de konu üzerine yoğunlaştı, ama önlerine çıkan en önemli engel, üretilecek yerli otonun, yoğun rekabet yaşanan sektörde nasıl pazarlanacağı hususuydu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bir süre önce gazetemizi ziyaret ettiğinde, yerli oto mevzusunu konuştuk. Ve pazarlama konusundaki endişelerini paylaştı. Devletin imkân ve yetenekleriyle belli bir noktaya gelen yerli oto konusuna, ancak özel sektör mantığıyla inançlı bir dokunuş olması halinde ilerleme olacağına dair somut bir tablo ortaya çıktığını da söylemek mümkün. Faruk Özlü sohbetimizde, “yerli otomobil” ifadesinin yanlış anlamalara neden olduğunu, amaçlarının yerli otomobil üretmekten ziyade, bir otomobil markası oluşturmak olduğuna dikkat çekmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Odalar ve BorsalarBirliği’nin (TOBB) Genel Kurulu’nda, yerli otomobilin TOBB camiasının içerisinden çıkarılması teklifini yapmasıyla bu konuda sorumluluk ibresi, kamudan iş dünyasına dönmüş oldu. Bakalım ‘TOBB oto’ bu durumda nasıl bir seyir izleyecek? TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Siz bunu istedikten sonra, bu Türk iş dünyası bunu rahatlıkla yapar” sözünün altı nasıl doldurulacak? Hangi şirket ve kimlerin görev alacağını da bu aşamadan sonra takip edeceğiz.

Yerli oto yapmaktan ziyade, pazarda kendine yer bulacak, pazarlanabilecek, türevleri olacak ve rekabet edecek bir marka oluşturulması için kafa yorulması gerekiyor. Geliştirilip, ortaya bir ürün koymaktan ötesi var. Üretilecek otonun bir marka adı altında sürdürülebilir bir iş modeline dönüşebilmesi için TOBB’un nasıl bir yol haritası çıkaracağını merakla bekleyeceğiz. İlginç bir süreç olacak, ama daha ilginci ise Cumhurbaşkanı’nın yerli oto teklifine TÜSİAD sessiz kalırken, TOBB’un sahip çıkmasıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Enerjide memnuniyet nereye kadar çıkar? 31 Mayıs 2017 | 130 Okunma Fiber altyapı tartışması ne oldu? 30 Mayıs 2017 | 192 Okunma TÜSİAD sessiz kaldı TOBB sahip çıktı 25 Mayıs 2017 | 206 Okunma Mesajlar ‘domates’ üzerinden... 24 Mayıs 2017 | 103 Okunma Savunma sanayiinde üretim modeli değişiyor! 23 Mayıs 2017 | 306 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar