Zamlar üst üste geldi

Seçim öncesi dönemde, farklı bekleyişlerle PKK eylemlerini azaltmıştı. Hükümet hemen hemen hiçbir ürün ve hizmete zam yapmıyordu. Seçim dönemi sona erdi, PKK hain tuzakla sivillere eyleme...

Seçim öncesi dönemde, farklı bekleyişlerle PKK eylemlerini azaltmıştı. Hükümet hemen hemen hiçbir ürün ve hizmete zam yapmıyordu. 
Seçim dönemi sona erdi, PKK hain tuzakla sivillere eyleme başladı. 
Uzun zamandır ertelenen elektrik, doğalgaz zamları sadece konut sahiplerini değil, ekonominin tümünü olumsuz etkiliyor.
Dünyada petrol fiyatları tırmanışta. Biz petrolü dolar ile satın alıyoruz. Dolar fiyatları devamlı artıyor. Bunun sonucu olarak petrol fiyatlarında artış çok yüksek boyuta ulaştı.
Hükümet petrol fiyatındaki artışı vergiden karşılayarak petrol fiyatını sabit tutmaya çalıştı ama son zamanlardaki petrol fiyatındaki ve dolardaki artış hükümetin bu iyi niyetli uygulamasının sürdürülmesine imkan vermedi. 
Hayatın her aşamasında enerjinin payı var. Özellikle sanayi sektörüne gelen zam, sadece yurt içi üretici fiyatlarının değil, yurtdışı üretici fiyatlarının da yükselmesine yol açıyor. 
Bizde sorun, zamların hazmedilebilir aşamalarda değil de uzun ertelemelerden sonra büyük ölçüde gerçekleştirilmesidir. Zam birikimlerinin büyümesi, bunun sonucu yüksek ve toplu zam zorunluluğu enflasyonda hızlı sıçramalara neden oluyor.

Ertelendikçe büyüyor

Merkez Bankası bile enflasyon hedefini 5 puan artırdı. Yüzde 8.4’ten, yüzde 13.4’e çıkardı. 
Hükümet, Erdoğan’ın seçim vaatleri arasında yer alan 400 projeden oluşan 100 günlük icraat programına önem veriyor. 100 günlük programda öncelikle Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişin temel unsurlarının tamamlanacağı belirtiliyor. 
Hükümetin, ayrıca öncelikli adımlar olarak kamu kuruluşlarına ve bakanlıklara bazı tasarruf hedefleri konusunda tasarruf sağlanacağı açıklandı.
Yeni dönemin hedeflerinin birinin de güçlü ve kaynak çeşitliliğiyle zenginleştirilmiş bir sermaye piyasası oluşturmak olacağı belirtiliyor.
Gerçekçi olalım, darboğazdan ve enflasyondan çıkışın ana yolu olarak son yıllarda uluslararası kuruluşlar 3 tedbir üzerinde duruyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’de borç krizi 10 Ağustos 2018 | 5.281 Okunma ABD ekonomisi ne durumda? 09 Ağustos 2018 | 10.587 Okunma Kütüphane sayımız: 28.126 08 Ağustos 2018 | 5.602 Okunma Rüzgâr türbini üretmeliyiz 07 Ağustos 2018 | 4.608 Okunma Trafikteki araç sayısı 22.6 milyon 06 Ağustos 2018 | 4.447 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar