ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Morsalkım ve erguvan mevsimi

İstanbul’da ergu-vanlar, morsalkımlar ve laleler açmaya başladı .

Güngör Uras
Güngör Uras Milliyet Gazetesi
22 Nisan 2018 | 52

İstanbul’da ergu-vanlar, morsalkımlar ve laleler açmaya başladı. Nisan ayının ortalarında İstanbul’da erguvanlar, morsalkım ve de belediyenin yol kenarlarına, parklara diktiği rengârenk laleler açar.

 
/* */İstanbul’da nerede bir boş toprak parçası varsa orası ya rezidans, ya AVM olduğu için, sadece Boğaz’ın iki yakasında, inşaat yasağı olan bölgelerde erguvan ağaçları yarışıyor.

Morsalkımlar da daha çok Boğaz’ın iki yakasında görülüyor ama İstanbul’un henüz “dönüşüme uğramamış” eski mahallelerinde bahçe duvarlarından aşağıya kaldırımlara kadar sarkıyor.

Bütün olumsuzluklara rağmen her yıl erguvan ağaçlarının, mor salkımların, dikilen lalelerin sayıları artıyor. İstanbul’da tabiat bir başka güzel oluyor.

Genelde günün “hay huy”u içinde (Dolar ve altın ne oldu? Borsa ne olacak?) çoğumuz bu güzelliklerin farkında olamıyoruz. Onun için, hemen her erguvan, morsalkım ve lale mevsimini sayın okuyucularıma hatırlatmak istiyorum; “İstanbul’da iseniz veya İstanbul’a yolunuz düşerse etrafınıza bakınız. Bu güzellikleri yaşayınız.”

Mor İstanbul’un rengi

“Erguvan ve mor” İstanbul’un rengidir. Bizans imparatorları Sultanahmet’teki Büyük Saray’ın “Mor Odası”nda doğar, “erguvan” kaftan giyerlerdi. Osmanlılar İstanbul’a “erguvan mevsimi”nde sahip oldu. Osmanlı padişahlarının giysilerinde de “erguvan” öne çıkan bir renktir.

Oturduğumuz apartman ile komşu bina arasına bundan on yıl önce bir erguvan ağacı ile bir morsalkım dikmiştik. Geçen kış erguvan ağacı kazaya kurban gitti. Morsalkım hayatta.

Günümüzde parasını öderseniz (ölüm dışında) her şeye çare bulunuyor. Her zaman gidip geldiğim Ortaköy Fidanlık’tan rica ettim. Mehmet Polat, erguvanlar açmadan bir erguvan ağacı getirdi. Eskisinin yerine diktik. Daha bir ay önce dikilen erguvan ağacımız şimdi çiçeklerle donanmaya başladı. Morsalkım erguvanla yarış halinde.

Erguvan dikiniz

Ortaköy Fidanlık’ta erguvan ağaçları boylarına göre 200-500 TL, morsalkımlar 50 TL dolayında.

Ne var ki erguvanların da morsalkımların da çiçek dönemi sınırlı. Erguvanların çiçekleri bir ay, mor salkımlarınki iki ay dolayında İstanbul’u renklendiriyor.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER