Güngör Uras
Güngör Uras Milliyet

Ucuz Çin biberi geliyor

21 Nisan 2017 | 360

Hava şartları kötü gitti. Tarla fiyatı maliyeti karşılamadı. Geçen yıl kırmızıbiber üretimi yarı yarıya geriledi. Bu nedenlerle kırmızıbiberin tarla fiyatının kilosu 5-7 TL’den 9-14 TL’ye yükseldi.


Biberi üreticiden tarla fiyatıyla satın alan pul biber fabrikaları, biberi işleyerek, pul biber haline getirirler, satarlar.

Pul biber işleme fabrikalarının (tesislerinin) tamamına yakını Kahramanmaraş’ta. Fabrikalar, kırmızıbiberin tarla fiyatının yükselmesi karşısında, yurt dışından ucuz biber ithal ederek işlemek istiyor. İthalatta gümrük yüksek. Kahramanmaraş kırmızıbiber fabrikalarının talebi üzerine hükümet kırmızıbiberde gümrük vergisini aşağıya çekmeyi kabul etti.

Bu sayede Çin’den kilosu 10 TL dolayında bir maliyetle işlenmemiş kırmızıbiber ithal edilecek. Kahramanmaraş’taki fabrikalar, Çin biberlerini işleyerek satacak.

Üretici ne yapsın?

Böylece maliyetlerin yüksekliği, üretimin düşüklüğü nedeniyle tarladan kilosu 9-14 TL’den biber satmak zorunda kalan biber üreticisi terbiye edilmiş olacak.(!) Çiftçinin az da olsa satamadığı biberler elinde kalacak.

Sonra da bekleyeceğiz ki gelecek dönem çiftçi kırmızıbiber eksin... (Ama ne dert... Çiftçi ekmezse, Çin’den ithal ederiz!)

Kırmızıbiberdeki ithalat girişimi, ülkemizde tarım üretiminin nasıl engellendiğinin bir örneğidir.

Kırmızıbiber üretimi Kahramanmaraş, Gaziantep ve İslahiye’de çiftçinin önemli gelir kaynağıdır. Kırmızıbiber nisanda ekilir. Ağustosta hasat başlar. Kırmızıbiber çoluk çocuk çiftçi ailelerinin geçim kaynağıdır. Hasat sonu iki ay üreticinin emeği, geçici tarım işçilerinin katkısıyla kurutulur. Ayıklanır. Tarla fiyatı oluşur.

Ürünün az olması, maliyetin yükselmesi sonucu geçen yıl tarla fiyatı 5 TL olan kırmızıbiberin kilosunu bu yıl fabrikalar 9 TL’den almaya başladılar. Daha sonra ürün yetersizliği nedeniyle tarla fiyatı arttı.

Fabrikalarda kırmızıbiber pul haline getirilir. % 50-% 50 çekirdek-biber karışımıyla tüketiciye kilosu 20-30 TL’den satılır.

Biz ne üreteceğiz?

Devamını Oku