Montrö bakan yemişti

İDLİB ve Coronavirüs gündemde öne geçti ama “Kanal İstanbul” yerini koruyor. Bu bağlamda boğazların hukuki statüsünü düzenleyen Montrö anlaşması da öyle.........................Montrö Anlaşması’nın uygulaması Türkiye’de bakan yemiştir.

Hem de Numan Menemencioğlu gibi Dışişleri’nin kurumsallaşmasında en büyük katkıyı sağlayan bir efsane bakanını.Anlatayım........................1940’lı ilk yıllar.Bazı Alman ticari gemileri Montrö Anlaşması gereğince boğazlardan sık sık giriş çıkışlar yapmaktadır. Montrö Anlaşması’na göre “bunları aramak, durdurmak” Türkiye’nin yetki alanında değil.Ama...İngilizler bu Alman gemilerinin ticari görünseler de, gerçekte maskelenmiş savaş gemileri olduklarını iddia ederek Türk hükümetinden “durdurulmalarını, boğazlara giriş çıkış yapmalarının” engellenmesini istemektedir.Bu yüzden Türkiye-İngiltere arasında ilişkiler soğumaktadır.Amerikalıların da ağırlık koydukları bu İngiliz istekleri sık sık Türkiye Dışişleri Bakanı Numan Menemencioğlu’na bildirilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diğer Yarım 23 Şubat 2020 | 42 Okunma Rejimin mezhep operasyonu 22 Şubat 2020 | 425 Okunma Bahçeli ve İYİ Parti 21 Şubat 2020 | 1.321 Okunma Darbe... Hadi canım sen de! 20 Şubat 2020 | 519 Okunma Hukukçu şapkamla 19 Şubat 2020 | 216 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar