Otomotivin anlattıkları

Yaklaşık 20 yıl önce 2001 krizinde yaşananlara benzer bir durum gözleniyor otomotiv piyasasında. O dönemki finans sektörünün kırılgan ve çarpık yapısı nedeniyle çok derin geçen kriz, bu kez reel...

Yaklaşık 20 yıl önce 2001 krizinde yaşananlara benzer bir durum gözleniyor otomotiv piyasasında. O dönemki finans sektörünün kırılgan ve çarpık yapısı nedeniyle çok derin geçen kriz, bu kez reel sektörde yaşanıyor. Krizin finans şirketleri aracılığıyla tüketiciye yansıması çok hızlı olduğu için insanlar hızlı tepki vermişti. Lakin, bu kez reel sektör ile bir dip dalga geliyor ve yavaş hissedeceğiz lakin sert vuracak.

Ne yazık ki çıkış noktası yeniden inşaat ve betonda aranıyor.

Oysa şu anda otomotiv firmaları başta ihracat ve istihdam yaratan sektörlerin durumu çok kötü.

İhracatçılar bir nebze de olsa değersiz TL’nin avantajını yakalasa da ihraç edilen malların üretimi için yapılan ithalat bu etkiyi kısıtlıyor.

ABD Başkanı’nın kabul edilemez tutumlarıyla başlayan vergi restleşmesi bence pazar için önemsenecek bir olay değil. Büyütmeye gerek yok.

Lakin, ilk 10 sırada yer alan firmaların günlük fatura adetlerinin parmakla sayılacak noktaya gerilemesi önemli bir alarm sinyali.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Son kale 01 Ekim 2018 | 123 Okunma Kiralama yoğun bakımda 17 Eylül 2018 | 195 Okunma Kamu araçları 10 Eylül 2018 | 321 Okunma Keşke yanılsam 03 Eylül 2018 | 159 Okunma İktisadi bakış 27 Ağustos 2018 | 128 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar