Medya nedir ne işe yarar?

GEÇTİĞİMİZ haftalarda ABC News’taki bir silah tanıtımında cep telefonuyla çekilen görüntülerini “Türkiye’nin Suriye’deki saldırıları” başlığı altında şaşkınlıkla izledik. Şık bir hareketle foyaları ortaya çıkarıldı, özür dilemek zorunda kaldılar.

Geçtiğimiz gün ise CNBC, Pompeo’nun röportajındaki açıklamasının bir bölümünü keserek başlığı “ABD Türkiye’ye karşı askeri harekâta hazır” şeklinde geçti. Oysa orijinal kayıtta muhabir “ABD, Türkiye ile savaşır mı” diye soruyor, Pompeo “What?” diye cevap veriyor. Bunun üzerine muhabir soruyu “O bölgede savaşa girer mi” diye değiştiriyor ve “Bu ihtimalin olmadığını söyleyemeyiz” yanıtını alıyor.

ABC News ve CNBC’nin prestijini fena halde düşüren, güvenilirliklerini (üstelik de çok önemli uluslararası konularda) düpedüz sorgulatan olaylar bunlar. Son günlerde yabancı basından örnekler çoğaltılabilir.

Bizim medyadan ise örnek bile vermiyorum. Uzun yıllardır bir kısım şerefli yazar ve kurum hariç, objektif hatta doğru dürüst haber veren gittikçe azaldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Medya nedir ne işe yarar? 23 Ekim 2019 | 3.750 Okunma Deprem konusunda moral bozucu önerilerim 02 Ekim 2019 | 7.781 Okunma Ağlarsa anam ağlar... 11 Eylül 2019 | 3.263 Okunma Kim kime emanet? 28 Ağustos 2019 | 402 Okunma Gelecekte neler olacak? 21 Ağustos 2019 | 963 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar