ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yeni bir ‘Nekbe’!

‘NEKBE’ Filistinliler tarafından, 14 Mayıs 1948’de İsrail Devleti’nin bağımsızlık ilanı, ardından gelen Arap-İsrail savaşı ve bu esnada Filistinlilerin başına gelenler, yani evinden edilme, vatanından mecburi göç, hayatını kaybetme gibi tüm olaylar için kullanılır ve “felaket” anlamına gelir .

Gülse Birsel
Gülse Birsel Hürriyet Gazetesi
16 Mayıs 2018 | 1.0 K

‘NEKBE’ Filistinliler tarafından, 14 Mayıs 1948’de İsrail Devleti’nin bağımsızlık ilanı, ardından gelen Arap-İsrail savaşı ve bu esnada Filistinlilerin başına gelenler, yani evinden edilme, vatanından mecburi göç, hayatını kaybetme gibi tüm olaylar için kullanılır ve “felaket” anlamına gelir...

Her yıl 15 Mayıs tarihinde bu “felaket”, Filistinliler tarafından yürüyüşler veya protestolarla hatırlanır.

Pazartesi günü için Gazze’de 1 milyon kişilik bir yürüyüşe hazırlanılıyordu.

Derken Amerikan Başkanı Trump ani bir hamleyle, kısa süre önce aldığı “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” kararından sonra ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasının organizasyonunu başlattı.

Pazartesi günü Trump’ın kızı ve damadının neşeli katılımları ve Leonard Cohen’den şarkılar eşliğinde Kudüs’teki ABD büyükelçiliği açılırken, Netanyahu dev bir gülümsemeyle, “Bu fevkalade şanlı bir gün” diye konuşmasına başlarken...

Gazze‘de durumu protesto etmek için lastik yakan Filistinlilere İsrail askerleri tarafından ateş açıldı! Gerçek mermilerle! 60 kişi hayatını kaybetti, aralarında çocuklar var. 2 binden fazla kişi kurşunlarla yaralı!

Görünüşe bakılırsa Filistin’in acısı bitmedi, Nekbe’nin 70. yıldönümü, adeta başka bir ‘Nekbe’ye sahne oldu!

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER