ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bankacılık dışı finans sektörü yüzde 28 büyüdü

Finansal Kurumlar Birliği, bankacılık dışı finans sektörünün 2018 ilk yarıyıl verilerini açıkladı .

Gözde Altıntaş
Gözde Altıntaş Milat Gazetesi
18 Ağustos 2018 | 82

Finansal Kurumlar Birliği, bankacılık dışı finans sektörünün 2018 ilk yarıyıl verilerini açıkladı. Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerini temsil eden Finansal Kurumlar Birliği’nin verilerine göre;

Aktif toplamı yüzde 28 artışla 154,1 milyar TL'ye, işlem hacmi yüzde 22 artışla 111,7 milyar TL’ye, faaliyet konusu alacakları yüzde 27 artışla 138,6 milyar TL’ye, öz kaynak büyüklüğü yüzde 18,5 artışla 20,4 milyar TL’ye ulaştı.

%3-%5 aralığında olan takipteki alacaklar oranında kayda değer bir artış görülmedi.

Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Mehmet Cantekin verilere ilişkin değerlendirmelerde bulunarak “Türkiye ekonomisinin sınavdan geçtiği bir dönemde Finansal Kurumlar Birliği olarak ekonomi yönetimimize olan tam desteğimizin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Türkiye ekonomisi o kadar güçlü ki bu sınavı da başarıyla atlatacaktır. Özellikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan son düzenlemelerin finans sektörleri aracılığıyla reel sektörü ve ekonomimizdeki sıcak gelişmeleri rahatlatacağına inanıyoruz. Otoritenin olağanüstü dönemlerde hızlı hareket ederek, benzer aksiyonlar almasının sektörlerimizde faaliyet gösteren finans kuruluşlarına güven verdiği de bir gerçektir” dedi.

Banka dışı finansın 10 yıl içerisinde göstermiş olduğu performans; aktif büyüklüğünde yıllık ortalama %20 büyüyerek 155 milyar TL’ ye yükselmiş olması ekonomimiz adına memnuniyet verici.

Finansal kiralama sektörünün alacakları yüzde 25,3 artarak, 59 milyar TL seviyesini geçti. Sektörün aktif büyüklüğü ilk yarıyılda yüzde 26; öz kaynakları ise yüzde 10,7 oranında büyüdü.

Devamını Oku