Kale Grubu seramik sanatını Füreya Sergisi’yle kucaklıyor

40 yaşından sonra seramiğe başlayan Füreya, üzücü olayların eksik olmadığı hayatına yaratmak ve üretmek ile anlam katan bir öncüydü. Bir rol modeldi. Hem bir kadın sanatçı olarak, hem sanatın...

40 yaşından sonra seramiğe başlayan Füreya, üzücü olayların eksik olmadığı hayatına yaratmak ve üretmek ile anlam katan bir öncüydü. Bir rol modeldi. Hem bir kadın sanatçı olarak, hem sanatın müzelere “hapsolmasına” karşı çıkan bir sanatçı olarak.

Nitekim bugün Manifaturacılar Çarşısı’nda, Harbiye’deki eski Ziraat Bankası ile eski Başak Sigorta’nın duvarlarında  Füreya’nın dev seramik panolarını görebilirsiniz.

Akaretler, Sıraevler’de 18 Ocak tarihine kadar izleyebileceğiniz sergide, sanatçıyı, Ziraat Bankası’nın seramik panolarını bir iskele üzerinde yerleştirirken gösteren fotoğraf var. İşçilerle birlikte iskeleye tırmandığında Füreya 56 yaşında.

Füreya ile aynı okulun havasını teneffüs etmiş, yeğeni Sara Koral Aykar ile aynı okulun sıralarını paylaşmış, Harbiye’de atölyesinin olduğu apartmanın önünde defalarca geçmiş biri olarak da sergiyi yazmasam olmazdı.

Türkiye’nin önde gelen bir sanayi grubunun bu olağanüstü retrospektif sergiyle seramik sanatına verdiği değer ve desteği de yazmasam olmazdı.

ZEYNEP BODUR’UN KANATLARI ALTINDA

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bedri Rahmi hem İstanbul’un kedisi Hem Anadolu’nun kendisi 23 Şubat 2020 | 43 Okunma Şirketlerimiz dijital dönüşümün neresinde? 19 Şubat 2020 | 34 Okunma Barış için Müzik başarılı yolculuğunu sürdürüyor  16 Şubat 2020 | 16 Okunma Selçuk Yaşar Ödülü bu yıl temiz enerji araştırmaları yapan bilim insanına 12 Şubat 2020 | 36 Okunma İstanbul Müzik Festivali Beethoven’in 250. Doğum günü kutluyor 09 Şubat 2020 | 14 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar