Gastronominin küresel trendlerini Ebru, Gizem, Ayşe izliyor

TURİZM Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) bu yıl ikincisini düzenlediği Global Gastro Ekonomi Zirvesi’nde gastronominin yeni trendleriyle yakından tanıştık...

Yıllar önce Türk Mutfağı’nın tanıtımıyla ilgili inatla yazmaya başladığımda ortalıkta “Sosyal Gastronomi”, “Gastro Diplomasi” gibi akımlar yoktu.

Mutfakta çalışanlara iyi ve adil koşullar sunulmasını talep eden “Adil Mutfak Hareketi” ni de doğrusu duymamıştım.

Global Gastro Ekonomi Zirvesi’nde bu trendlerin dünyada ve Türkiye’de önde gelen temsilcilerine kulak verme fırsatını bulurken, gastronomi dünyasının rakamları da karşımıza çıktı.

Gastronominin turist çeken ülkelere neler kazandırdığını Türk Mutfağı gibi bir hazineye sahip bizler içimiz sızlayarak bir kere daha dinledik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Son Troyalıların Köyü Unesco’da 20 Mart 2019 | 71 Okunma Gastronominin küresel trendlerini Ebru, Gizem, Ayşe izliyor 17 Mart 2019 | 29 Okunma Kaynak ustası Aysun Öztürk’e Japonya’dan ödül geldi 13 Mart 2019 | 43 Okunma Kadın işgücü yoksa uzun dönemli kalkınma da yok 10 Mart 2019 | 12 Okunma İstanbul “sürdürülebilir şehir” olabilir mi? 06 Mart 2019 | 31 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar