Gastronominin küresel trendlerini Ebru, Gizem, Ayşe izliyor

TURİZM Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) bu yıl ikincisini düzenlediği Global Gastro Ekonomi Zirvesi’nde gastronominin yeni trendleriyle yakından tanıştık...

Yıllar önce Türk Mutfağı’nın tanıtımıyla ilgili inatla yazmaya başladığımda ortalıkta “Sosyal Gastronomi”, “Gastro Diplomasi” gibi akımlar yoktu.

Mutfakta çalışanlara iyi ve adil koşullar sunulmasını talep eden “Adil Mutfak Hareketi” ni de doğrusu duymamıştım.

Global Gastro Ekonomi Zirvesi’nde bu trendlerin dünyada ve Türkiye’de önde gelen temsilcilerine kulak verme fırsatını bulurken, gastronomi dünyasının rakamları da karşımıza çıktı.

Gastronominin turist çeken ülkelere neler kazandırdığını Türk Mutfağı gibi bir hazineye sahip bizler içimiz sızlayarak bir kere daha dinledik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koç Üniversitesi’nden engelli çocuk ve ailelerine destek merkezi 22 Mayıs 2019 | 15 Okunma Cam piramidin mimarı 102 yaşında öldü 19 Mayıs 2019 | 39 Okunma Turizm sektörü e-ticareti sevdi 15 Mayıs 2019 | 21 Okunma Türkiye’de biyoteknolojik ilaç geliştirmeye dev adım 12 Mayıs 2019 | 118 Okunma URAK’ın İllerarası Rekabetçilik Endeksi: Yaşam kalitesi hariç İstanbul her alanda şampiyon 08 Mayıs 2019 | 22 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar