Çin’in Kuşak ve Yol Forumu ve madalyonun diğer yüzü

Çin’in 2013 yılında ortaya attığı, Asya ile Avrupa arasındaki eski ticari yolların yeniden canlandırılmasına yönelik,  900 milyar dolarlık bir hacme sahip “Bir Kuşak, Bir Yol” projesi acaba ne durumda?

Ortadoğu, Afrika ve Güney Amerika ile de yeni ticari ilişkileri de hedefleyen projeyle ilgili Çin’in başkenti Beijing’deki üç günlük zirve dün sona erdi.

İki yıl önce ilki yapılan zirvenin tam adı “Kuşak ve Yol İşbirliği Forumu”.

Bildiğim kadarıyla,  Rusya lideri Vladimir Putin dahil 37 liderin katıldığı zirveye Türkiye’den sadece Ulaştırma Bakanı Mehmet  Cahit Turhan katıldı.

Kuşak ve Yol İşbirliği Forumu kapsamında işletmeciler konferansına katılan Garanti Bankası’nın Şanghay temsilcisi Noyan Rona, Türkiye’nin projenin güzergâhındaki önemli bir ülke olarak Kuşak ve Yol’un hayata geçmesinde aktif bir şekilde katılması gerektiğini söylemiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koç Üniversitesi’nden engelli çocuk ve ailelerine destek merkezi 22 Mayıs 2019 | 15 Okunma Cam piramidin mimarı 102 yaşında öldü 19 Mayıs 2019 | 39 Okunma Turizm sektörü e-ticareti sevdi 15 Mayıs 2019 | 21 Okunma Türkiye’de biyoteknolojik ilaç geliştirmeye dev adım 12 Mayıs 2019 | 118 Okunma URAK’ın İllerarası Rekabetçilik Endeksi: Yaşam kalitesi hariç İstanbul her alanda şampiyon 08 Mayıs 2019 | 22 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar