İç siyasal düzen: Batı ile kriz, Rusya i

Mevcut haliyle Türkiye-Rusya ilişkileri, siyasette ve Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinde bir ara dönemin mi yoksa yeni bir dönemin mi tezahürü olduğu tartışma götürür nitelikte.

Rusya ile ilişkilerimizin sadece bir dış politika meselesi olmadığı, bir ic politika tahayyülüne dayandığı da aşikar. Bununla birlikte, bu ilişkilerin geleceğinin doğru analizi ancak Türkiye-Rusya ilişkilerinin bugünkü mahiyetinin iyi anlaşılmasıyla mümkündür. İlişkilerin son birkaç yıllık resmi, bu ilişkilerin ne bazılarının belirttiği gibi sıfır toplamlı bir zemin üzerine inşa edildiğini ne de iktidar taraftarlarının iddia ettiği gibi Türkiye’yi daha otonom bir aktör haline getirdiğini göstermektedir. Mevcut haliyle bu ilişkiler Türkiye’nin uluslararası siyasetteki yerini ve bağımlılık ilişkilerini yeniden tanımlıyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidar, kaba güç ve bedel ödetme... 09 Aralık 2019 | 157 Okunma İç siyasal düzen: Batı ile kriz, Rusya i 02 Aralık 2019 | 114 Okunma İran'a Sovyet modeli... 12 Nisan 2018 | 246 Okunma Suriye’de aktör, model ve meşruiyet tart 02 Nisan 2018 | 195 Okunma Muhammed bin Selman'ın tetiklediği siste 22 Mart 2018 | 233 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar