Diplomatlara sabotaj çağrısı mı?

Seçimin ertesi günü, İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkanı Ahmet Erozan, Dışişleri Bakanlığı çalışanlarına hitaben bir mesaj yayınlamış. Kelimesi kelimesine...

Seçimin ertesi günü, İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkanı Ahmet Erozan, Dışişleri Bakanlığı çalışanlarına hitaben bir mesaj yayınlamış. Kelimesi kelimesine aktarıyorum:
“Kurumun ve personelinin geleceği için yapmış olduğumuz hazırlıklarımızı şimdilik paranteze almak durumunda kaldık… Sizlerin de en az bizim kadar hüzünlü bir günün mesaisine birazdan başlayacağınızı biliyorum…
İktidar milli çıkarlarımızla bağdaşmayacak politikaların talimatlarını vermeye devam edebilir… Memursunuz. O talimatın gereğini yapmak durumunda kalırsanız Dosya Notunu kaleme alıp hıfzetmeyi ihmal etmeyin.
Seçimin sonucuyla, başta Bakanlık dışından atanmış Büyükelçiler olmak üzere, zil çalıp oynayacaklar olduğunu da biliyoruz… Onlara tek sözüm var: Gün gelir devran döner…”
Bu mesajı uzun uzun aktarmamın sebebi, siyasi tarihimizde eşi benzeri olmayan bir belge niteliği taşıması. Çünkü bu sözler, demokratik ülkelerde rastlanması mümkün olmayan ürkütücü bir zihniyeti ortaya koyuyor.
İktidar değişince bakan değişir, en çok birkaç tane de üst düzey yönetici değişir. Bakanlık çalışanları ise devletin geleneğine ve yasalara uygun şekilde çalışmaya devam ederler. Kamu çalışanının patronu siyasi iktidar değil devlettir.
Emekli Büyükelçi Erozan’ın sözlerinden, iktidara gelmeleri halinde uygulanacak, “kadrolara dair” bir hazırlıkları olduğunu anlıyoruz. Seçimi kazanmış olsalardı acaba bakanlıkta nasıl bir kıyım yaşanacaktı, insan düşünmeden edemiyor.
Erozan, seçimden mağlup çıkmalarına rağmen içerideki memurlara ayar vermekten ve “dışarıdan atanmışları” tehdit etmekten de geri durmuyor. “İktidarın tal...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İçimizdeki Taşnakçılar 29 Eylül 2023 | 843 Okunma Emeklilere hakaret etmeyi bırakın 27 Eylül 2023 | 2.627 Okunma Karabağ zaferi KKTC’nin önünü nasıl açtı? 25 Eylül 2023 | 1.268 Okunma Faiz kötüdür. Nokta! 22 Eylül 2023 | 2.042 Okunma Halk mağdur, zenginler keyifli 20 Eylül 2023 | 1.210 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar