Cannes’dan cinsiyet eşitsızliğine çözüm geldi

Bu yıl 72'ncisi gerçekleşen Cannes Film Festivali'nin gündeminde o kadar çok olay var ki: Netflix tartışmaları, kırmızı halı talihsizlikleri ve en önemlisi sektördeki cinsiyet eşitsizliği....

Bu yıl festivalin jüri ve yönetim kurullarında kadın-erkek sayısının eşit olması konusunda önemli adımların atıldığı görünüyor.
Festival yönetimi, geçen yıl 2020'ye kadar festivalde cinsiyet eşitliğini sağlama sözü vermişti, sözünü bu yıldan tuttu.
Resmi sonuçlar şöyle:
Bu yıl Cannes'da yer alması için festival yönetimine sunulan uzun metraj filmlerin yüzde 26'sı kadın yönetmenlerin imzasını taşıyor.
Festivale sunulan kısa filmlerin yüzde 32'si kadın yönetmenlere ait.
Cinefondation seçkisine sunulan okul filmlerinin yüzde 44'ünün yönetmeni kadın.
Özellikle genç sinemacıların projeleriyle yer aldığı Cinefondation seçkisinde kadın yönetmen oranının diğer bölümlere göre daha yüksek olması, önümüzdeki yıllarda kadın yönetmenlerin festivalde daha etkili olacağının göstergesi.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kral Şakir bitince ağlayan çocuklar çok yaşayın! 13 Ekim 2019 | 41 Okunma 20’nci yıla yakışır iyilikler 12 Ekim 2019 | 17 Okunma Dedemin insanları Ürdünlüleri ağlattı 06 Ekim 2019 | 55 Okunma Ürdün-Türkiye arası kültür-sanat köprüsü kuruluyor 05 Ekim 2019 | 22 Okunma Ahmet Kaya, Neşet Ertaş ve Naim Süleymanoğlu filmleri için aileler destek istiyor 29 Eylül 2019 | 22 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar