Yunanistan’ın son hareketiyle Türkiye artık bu anlaşmadan çekilebilir

Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur'un bugünkü (11.06.2022)''Yunanistan’ın son hareketiyle Türkiye artık bu anlaşmadan çekilebilir'' başlıklı yazısı.

Navtex ilanıyla ülkelerin deniz kuvvetleri, denizlerde ya da havada yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yunanistan geçen gün Rodos, Kerpe ve Meis adaları civarında Navtex ilan etti. Bu çerçevede aşağıdaki haritada gördüğünüz alanlarda Yunanistan 21 Haziran-7 Eylül tarihleri arasında Batı Akdeniz'de deniz ve hava tatbikatları gerçekleştirecek.

Navtex yüzünden, turizmin en yoğun olduğu bir dönemde, Fethiye ve Kaş limanlarına gelecek binlerce turist taşıyan dev Cruise gemilerinin, teknelerin ve yatların güzergâhları önüne bariyer çekilmiş olacak. Ayrıca bu alanlarda Türk sondaj gemilerinin sondaj yapmalarının önüne geçilecek.

21 Haziran-7 Eylül arasındaki tarihin bir başka önemi daha var.

Yunanistan bu Navtex ile Türkiye ile 27 Mayıs 1988 yılında imzaladığı Atina Mutabakatı’nı da ihlal etmekte. Tıpkı geçen yıl ve önceki yıllarda olduğu gibi.

Yunanistan’ın aksine Türkiye’nin yıllardır harfiyen uyduğu bu mutabakat nedir?

 ATİNA MUTABAKATI’NIN KAPSAMI

İki ülke, bu mutabakatla hem Adalar Denizi hem de Türkiye’nin Batı ve Güney kıyılarındaki turizm hareketliliğine sekte vurmaması için 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında askerî tatbikatlar yapmayacak ve Navtex ilan etmeyecekti. Taraflar bu arada Ege’nin açık deniz alanlarını ve uluslararası hava sahasını kullanma haklarına saygı gösterecekler, notam, bildirim veya uyarı gerektiren askerî tatbikatların planlanmasını, icrasını azami ölçüde önleyeceklerdi. Bu anlaşma ulusal ve dinî tatilleri de kapsamaktaydı.

Yukarıda belirttiğim gibi Yunanistan geçen yıl da bu üç aylık dönemde askerî tatbikatlarını durdurmamış, Navtex’ler ilan etmiş, sahil güvenlik gemileri ile gemi ve yat turizmini aksatacak saldırılarda bulunmuş, balıkçılarımızı sık sık taciz etmişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Öldürülen Ali Asaf bebek AĞAÇ OL POZİSYONUNU bilseydi yaşar mıydı? 05 Temmuz 2022 | 2.209 Okunma Bir yazı yazdık, önce FETÖ’cüler, sonra CHP’liler zıpladı 02 Temmuz 2022 | 4.379 Okunma Temeli Nazilerle atılan NATO’ya ne kadar güvenebiliriz? 30 Haziran 2022 | 2.524 Okunma Türk cezaevlerindeki Batılı askerlere yenileri eklenebilir 28 Haziran 2022 | 1.912 Okunma İzin... 21 Haziran 2022 | 617 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar