​Yerli elektrikli traktörün uluslararası başarısı: ARTIK DÜNYANIN HER YERİNDE SATILABİLECEK

Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur'un bugünkü (27.01.2022)'' ​Yerli elektrikli traktörün uluslararası başarısı: ARTIK DÜNYANIN HER YERİNDE SATILABİLECEK'' başlıklı yazısı

Sizlere Önder Yol’un başlattığı elektrikli traktör sürecini birkaç yıldır anlatıyor, röportajlarla aktarıyorum. Son olarak iki yıl önce, Ziraat Bankası tarıma destek veren bir banka olduğunu kanıtlayarak Önder Yol ile ortak olmuş, böylece yerli ve millî elektrikli traktörü üreten şirketin adı da Ziraat Yol(ZY)’a dönüşmüştü.

ZY’nin elektrikli traktörünü YERLİ yapan, diğer araçlar gibi yalnızca MARKA’sı değil. Çünkü yerli elektrikli traktör aynı zamanda yazılımı, kaportası, şasisi, iç donanımı, dizaynı ile de tamamen YERLİ ÜRETİM. Elektrikli araçların motorları tali derecede önemli ama Önder Yol onu da seri üretime geçtiklerinde Türkiye’de bir fabrikada tamamen yerli olarak ürettirmek üzere planlamış durumda. Zaten şu anda kendi dizaynları olan bir motoru dışarıda ürettiriyorlar. Kaldı ki bir motor fabrikası kurmak, birkaç milyon dolarlık bir yatırım gerektiriyor ki dediğim gibi seri üretim başladıktan hemen sonra bu da hazır. Tabii bir de elektrikli araçların olmazsa olmazı bataryalar var. Bunun için ZY, bataryaların ham maddesi nadir toprak elementlerinin en büyük üreticisi olan Çin’den bir şirketle partner.

Ama bu kadarı da yetmez. Çünkü bir yerli üretim aracın yalnızca Türkiye’de değil dünya çapında bir pazarının olabilmesi için uluslararası bir kuruluştan da TİP ONAY BELGESİ dediğimiz bir belgeyi alarak aldığı diğer tüm belgeleri taçlandırması gerekmekte. Bu onay bir aracın, sistem, aksam veya ayrı teknik ünite tipinin, ilgili resmî ve ULUSLARARASI STANDARTLARA uygun olarak imal edildiğini ve onaylandığını bildiren belgedir.

Bu konudaki güzel haberi de önceki gün Önder Yol’dan aldım. Bir belge gönderdi bana.

Kuruluşu bundan 149 yıl öncesine dayanan, şu anda Belçika güvenlik ve güvenilirlik pazarının yüzde 75'ini kontrol eden, Belçika devleti tarafından akredite bir denetim ve sertifikasyon kuruluşu olan, ABD dâhil onlarca ülkeyi referans veren VİNÇOTTE nv firmasından alınan bir TİP ONAY BELGESİ’ydi bu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FETÖ’cülerle PKK’lılara, HDP’lilere “Bize katılın” çağrısı 24 Mayıs 2022 | 43 Okunma Cumhurbaşkanı çağrı yapıyor ama ortada yasal dayanak yok! 21 Mayıs 2022 | 1.507 Okunma Kılıçdaroğlu’na sorularım var: Kaos ve suikast planlarının neresindesiniz? 19 Mayıs 2022 | 1.202 Okunma Hayvancılık çıkmazında TÜSİAD’ın rolü 17 Mayıs 2022 | 1.580 Okunma Noktalı yerlere dilediğiniz ismi yazın… Yırtarsınız 14 Mayıs 2022 | 2.530 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar