Türkiye’nin mandacı akademisyenleri

Maria Vargas Llosa, PKK benzeri Aydınlık Yol adlı terör örgütünün on yıllardır kan kusturduğu Peru’nun Nobel ödüllü yazarı.

Maria Vargas Llosa, PKK benzeri Aydınlık Yol adlı terör örgütünün on yıllardır kan kusturduğu Peru’nun Nobel ödüllü yazarı.

İspanyol dilinin en kuvvetli kalemlerinden ve ülkesinde başkan adayı olacak denli siyasetle ilgili bir yazar Llosa (Yosa okunur).

Onun ülkesindeki akademisyenlerle ve entelektüellerle ilgili ilginç sözleri var.

Misal yine kendi gibi Nobel ödüllü büyük bir yazar olan Gabriel Garcia Marquez’i, totaliter diktatörlük Küba’nın lideri Fidel Castro’ya yakınlığı nedeniyle ağır bir dille eleştiriyor ve “Bu utanç verici tutumun adı dalkavukluk ve dinsel yobazlıktır” diyordu.

Türkiye’de de Llosa’nın yarı-felçli diye nitelediği bu aydın tiplerinden bol miktarda var.

Kimi şiddetin baştan çıkardığı, şiddet sarmalının sebebi olan teröristlerin eylemlerini “Bu öfkeyi anlamalıyız” diye yorumlayan aydınımsılar, kimi de ithal ekonomik modelleri “bilimsel” diye dayatan, IMF’ci “ekonomist”ler.

Bu köşe yazısını aşağıdaki linke tıklayarak sesli bir şekilde dinleyebilirsiniz

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fon destekli medya fahişeliği ve borusunu öttüren ABD 24 Temmuz 2021 | 4.139 Okunma Ailenin adı yok mu? Bayramın hatırlattıkları ve çarpıcı bir eser 22 Temmuz 2021 | 532 Okunma Bu yazı cezaevindeki FETÖ mahkûmları ve aileleri için… 20 Temmuz 2021 | 3.021 Okunma FETÖ’nün ahlâksız yalanları bu isimlerin ağzına sakız oldu 17 Temmuz 2021 | 1.564 Okunma Kılıçdaroğlu-Fetullah paslaşması nasıl tek kale maça döndü? 15 Temmuz 2021 | 1.307 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar