Türkiye’nin mandacı akademisyenleri

Maria Vargas Llosa, PKK benzeri Aydınlık Yol adlı terör örgütünün on yıllardır kan kusturduğu Peru’nun Nobel ödüllü yazarı.

Maria Vargas Llosa, PKK benzeri Aydınlık Yol adlı terör örgütünün on yıllardır kan kusturduğu Peru’nun Nobel ödüllü yazarı.

İspanyol dilinin en kuvvetli kalemlerinden ve ülkesinde başkan adayı olacak denli siyasetle ilgili bir yazar Llosa (Yosa okunur).

Onun ülkesindeki akademisyenlerle ve entelektüellerle ilgili ilginç sözleri var.

Misal yine kendi gibi Nobel ödüllü büyük bir yazar olan Gabriel Garcia Marquez’i, totaliter diktatörlük Küba’nın lideri Fidel Castro’ya yakınlığı nedeniyle ağır bir dille eleştiriyor ve “Bu utanç verici tutumun adı dalkavukluk ve dinsel yobazlıktır” diyordu.

Türkiye’de de Llosa’nın yarı-felçli diye nitelediği bu aydın tiplerinden bol miktarda var.

Kimi şiddetin baştan çıkardığı, şiddet sarmalının sebebi olan teröristlerin eylemlerini “Bu öfkeyi anlamalıyız” diye yorumlayan aydınımsılar, kimi de ithal ekonomik modelleri “bilimsel” diye dayatan, IMF’ci “ekonomist”ler.

Bu köşe yazısını aşağıdaki linke tıklayarak sesli bir şekilde dinleyebilirsiniz

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hintli dokumacıların parmaklarını kesen emperyalizm CHP’nin de sahibidir 01 Aralık 2020 | 4.246 Okunma Kılıçdaroğlu kendisine “Çakıcı’ya sataş” diyenlerin tehlikeli niyetini biliyor mudur? 28 Kasım 2020 | 5.045 Okunma FETÖ metaforları ve Âdem Peygamber’den gelmenin “avantajları” 26 Kasım 2020 | 3.355 Okunma Demirtaş’a “siyasetçi” demek ahlaksızlık değilse bile ahmaklıktır 24 Kasım 2020 | 3.226 Okunma FETÖ’cüleri sosyal medyada tespit etme kriterleri 24 Kasım 2020 | 1.196 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar