Türkiye’de kadın haklarında devrim niteliğinde değişiklikler

Bu yazının konusu, kadının çalışma hayatına aktif katılımının AK Parti iktidarı döneminde çok fazla artması, sosyal hayattaki yerinin güçlenmesi değil. Keza kadınlara yönelik...

Bu yazının konusu, kadının çalışma hayatına aktif katılımının AK Parti iktidarı döneminde çok fazla artması, sosyal hayattaki yerinin güçlenmesi değil. Keza kadınlara yönelik çalışma hayatındaki düzenlemeler de değil. Onlar ayrı bir başlıkta ele alınması gereken hususlar.

Kadınların en mağdur olduğu konu hepimizin bildiği üzere kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri. Bu yüzden de konu Anayasal ve yasal düzenlemeler.

Bilindiği üzere kadınları güçlü kılan ve adalette erkeklerle anayasal eşitlik prensibine en çok yaklaştıran tüm yasal haklar AK Parti iktidarında verildi. Bugün en azılı feminist bile Türkiye’de kadınlarla ilgili yapılan yasal düzenlemelerin yeterli olduğunu söyler. Ama hâlâ eksiklikler yok mudur, vardır tabii.

Kadına karşı şiddetin önlenmesi, kadın haklarının güçlendirilmesi ve ailenin korunması amacıyla şimdiye kadar yapılan önemli düzenlemelerle ilgili olarak Adalet Bakanlığı hatırlatma dozu kabilinden bilgi notları gönderdi iki gün önce.

KADINLARLA İLGİLİ YASALAR DEVRİM NİTELİĞİNDE

Malum, beşer hafızası unutkanlıkla maluldür. Çeşitli televizyon dizilerinde yarattıkları karakterlerle ahkâm kesen çokbilmiş senaristler ve yapımcıların hangi yasal düzenlemelerin yapıldığını bilmemeleri, çok eleştirdikleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kadınlara yönelik yasal düzenlemelerde geçmişin tüm vahşi izlerini silerek adeta bir devrim yaptığını bilmiyor ya da görmezden geliyorken bu hatırlatmaları yapmak elzem oldu. Onların klişelerle dolu boş laflarının bayatlığı ve vülgerliğinde olmayacak doğal olarak yazacaklarım. Yasa metinlerini herkesin anlayacağı biçimde, ayrıntıların esiri olmadan anlatmaya çalışacağım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yüzyılın Seçimi; gözlerimiz tamamen açık mı? 26 Mayıs 2023 | 1.304 Okunma Güney Ordusu, JİTEM, “İçişleri Bakanı Özdağ” ile Kılıçdaroğlu’nun İÇ SAVAŞ MUTABAKATI… 25 Mayıs 2023 | 3.439 Okunma PATLATALIM… 23 Mayıs 2023 | 4.387 Okunma Payız yuxusu Sinan Oğan’a qış olmasın… 22 Mayıs 2023 | 517 Okunma Kılıçdaroğlu bir haftada milletin hafızasından PKK ve FETÖ bağlantısını silebilir mi? 20 Mayıs 2023 | 1.864 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar