TSK’dan ihraç dahil, sorumlulukları oranında ceza alacaklar

Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur'un bugünkü (05.10.2022)''TSK’dan ihraç dahil, sorumlulukları oranında ceza alacaklar'' başlıklı yazısı.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen 30 Ağustos Resepsiyonu’nda Vali’nin elini sıkmadan geçen “protestocu subaylar”la ilgili dünkü yazımın ardından Millî Savunma Bakanlığı yetkilileri beni arayarak çok ilginç bilgileri paylaştılar.
Hatırlayalım, yazımın sonunda şöyle demiştim:
“Ben başından beri bu hadsizlikten Millî Savunma Bakanlığı’nın habersiz olduğunu düşünmüyorum.
İşte sorun biraz da burada yatıyor. Yani öyle olmalı ki biz bu olayı Millî Savunma Bakanlığı’nın kararı ile öğrenmeli ve onunla eş zamanlı olarak görüntüleri izleyebilmeliydik. İyi bir iletişim ve denetim mekanizması için reflekslerimiz hâlâ yeterince hızlı değil galiba.”
Konuştuğum yetkili bana öncelikle bu olay yaşandığında Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar’ın Külliye’deki konserde olduğunu, yaşananlardan anında haberdar edildiğini belirterek beni doğruladı. Ama bir şey daha ekledi:
“Millî Savunma Bakanımız Sayın Hulûsi Akar olayı öğrenir öğrenmez hemen tahkikat başlattı ve adı geçenleri açığa aldırdı.”
Yani Bakan Akar, daha o gece haberdar olmuş ama derhal soruşturma başlatmıştı. Ardından verilen talimat doğrultusunda Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Tahkikat Komisyonu Tokat'a giderek orada yaşanan protesto eyleminin özneleri olan subaylarla görüşmüş ve onlara savunmaları için süre vermişti. Bu arada yine KKK tarafından ikinci Tahkikat Komisyonu daha görevlendirilmiş, tüm bu gelişmeler ilgili olarak bakanlıklar, kurumlar ve Tokat Valiliği de bilgilendirilmişti.
Kısaca Millî Savunma Bakanlığı (MSB) yetkilisi bana “Geç reaksiyon gösterdiğimizle ilgili iddia doğru değil” dedi. Doğru, geç reaksiyon gösterilmemiş, tersine anında müdahale edilmiş ancak kamuoyu ve medya bundan haberdar olmamıştı.
Nitekim geçen hafta Tokat Valiliğinde 30 Ağustos Resepsiyonu’nda yaşanan el sıkmama skandalıyla ilgili görüntüler kamuoyunda büyük tepkiye sebep olunca Millî Savunma Bakanlığı’nın açığa alma işlemini gerçekleştirdiği ve soruşturma başlattığını düşündük. Çünkü o açıklamada tarih verilerek “Millî Savunma Bakanımız Hulûsi Akar olayı 30 Ağustos gecesi öğrenmiş ve derhal soruşturma başlatmış, adı geçen subaylar görevlerinden alınmışlardır” denmiyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kemal Kılıçdaroğlu’na eski bir meslektaşından dost tavsiyesi 06 Ekim 2022 | 3.175 Okunma TSK’dan ihraç dahil, sorumlulukları oranında ceza alacaklar 05 Ekim 2022 | 4.658 Okunma Tokat Valisi elini sıkmadan geçen protestocu subaylara o gece neler dedi? 04 Ekim 2022 | 9.337 Okunma Muhalefetin “açlık oyunları” ve gerçekler… 01 Ekim 2022 | 2.785 Okunma Türkiye’nin Ege adaları tuzağına düşmeden yapması gereken iki acil operasyon 29 Eylül 2022 | 4.340 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar