Tartışmalı marş

Dün AK Parti grup toplantısında Başkan Tayyip Erdoğan konuşurken gençler Gündoğdu Marşı’nı söylemeye başladılar. Bu marşa yıllarca Dev-Genç diye bilinen sol örgüt sahip çıktı biliyorsunuz.

Tabii sözlerini değiştirip içine sosyalizme, kalkışmaya ve kan dökmeye dair sözler ekleyerek.
Ben de askerde öğrenmiştim orijinalinin farklı olduğunu. Asıl sözleri şöyle:
Gün doğdu, hep uyandık,
Siperlere dayandık
İstiklalin uğruna da,
Al kanlara boyandık.
Sandılar Türk uyudu,
Ata cenge buyurdu,
Türk’ün asker olduğunu,
Dünyalara duyurdu.
 
Marş dün sosyal medyada yayılınca kimileri paniğe kapıldı, “Bu DHKP-C’nin marşı, nasıl söylenir” diye. Bilenlerin ise dilinde tüy bitti gerçeği anlatmak için. Bu arada “AKP grubunda Gündoğdu Marşı okunuyor, bugünleri de mi görecektik” diye eblehliklerini onaylarcasına sevinç naraları atan bazı gazeteci bozuntuları da vardı. Hatta kimileri “Bu AKP’liler üretemiyor, bizim marşlarımızı çalıyorlar” diyecek kadar zıvanadan çıktı.
AK Parti tarafında tepki gösterenler de haksız sayılmaz. Çünkü onlar da solcuların ve Kemalistlerin uydurduğu yalanları gerçek sandı yıllarca. Oysa Solcuların ve Kemalistlerin huyudur marş çalmak.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fetullah’tan kendisini soyup soğana çeviren Özcan’a “Balyoz” tehdidi 14 Kasım 2019 | 7.965 Okunma Onca belaya rağmen ekonomik veriler neden düzeliyor? 14 Kasım 2019 | 2.557 Okunma Hükûmet İBB ve İmamoğlu için nasıl bir siyaset izlemeli? 12 Kasım 2019 | 6.692 Okunma Murat Hazinedar’ın cevabı 12 Kasım 2019 | 371 Okunma Adil Öksüz’ün kamera kaydı ve darbe itirafı onun elinde 09 Kasım 2019 | 9.195 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar