“Tarafsızlık” ve “Objektivite” kokuşmuşluğu

PKK’lı teröristler tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Norveç’te de Türklere saldırdılar. Araçlarının içindeki çocuklu bir aile PKK’lı saldırganların elinden ve...

PKK’lı teröristler tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Norveç’te de Türklere saldırdılar. Araçlarının içindeki çocuklu bir aile PKK’lı saldırganların elinden ve ölümden zorlukla kurtuldu. Oslo polisi müdahale etti ama PKK’lılar ellerini kollarını sallayarak uzaklaştı ve saldırılarını sürdürdü.
Türkiye’de Suudi Arabistan sermayeliBAE (Birleşik Arap Emirlikleri) güdümlü ve Londra merkezli (İndependent gazetesinin çıktığı yer) olarak Türkçe yayınlanan internet gazetesi İndependent Turkish bu haberi şöyle duyurdu:
“Norveç'te karşıt görüşlü iki eylem çakıştı: Saldırılan Türk bayraklı araç bir protestocuya çarptı; 7 kişi gözaltına alındı.”
Bu “Haber” verme biçimi doğal olarak sosyal medyada, yazılı ve görsel basında büyük tepkiye sebep oldu. İnternet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek de çok sert biçimde eleştirildi. Onlardan biri benim. Nevzat Çiçek bunun üzerine bir açıklama yayınlayıp yapılanı aynen şöyle sıvadı:
“Oslo’da yaşanan haberle ilgili bütün tarafların görüşüne yer verildi ama her şeyi başlıkta verme isteği haberin içeriğinin okunmadan yorumlanmasına sebep oldu. Sadece başlık değişti içerik aynı.Okuyucumuzun hassasiyetine teşekkür ederiz (tetikçi ve terbiyesizler hariç)”
Tuhaftı bu açıklama. Dürüst ve erdemli biçimde hatayı kabullenmek yerine o da pek çoğu gibi eleştirenleri suçlamayı yeğliyordu.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kemal bey gidiyor anladık da yerine kim gelecek? 19 Eylül 2020 | 6.452 Okunma Bir FETÖ cinayeti sessizce, tereyağından kıl çeker gibi kapatıldı? 17 Eylül 2020 | 6.829 Okunma Doktor Zelenko’yu tanıyalım ve COVID-19’daki büyük oyunu görelim 15 Eylül 2020 | 9.959 Okunma FETÖ’cüler TSK’ya yeniden sızabilir mi? 12 Eylül 2020 | 2.752 Okunma Çok şakacısınız Cavit Bey, demek Erdoğan’a yakınsınız? 12 Eylül 2020 | 4.301 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar