Siyasetteki en büyük tehlike; Hubris Sendromu

Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur'un bugünkü (30.07.2022)''Siyasetteki en büyük tehlike; Hubris Sendromu'' başlıklı yazısı.

Dünkü yazımın ardından, aslında siyasetçi olan bir hekim dostum aradı ve sordu “Hubris sendromu nedir?” biliyor musun diye.
 
Bilenler vardır ama açıkçası ama ben ilk kez işitmiştim.
 
Anlatmaya başladı:
“Bir siyasetçi ya da yöneticinin ikna edici, riski seven ve öz güvenli biri gibi görünürken aslında dürtüsel olarak hareket etme, sonrasını düşünmeme, dinlemeyi, tavsiye almayı, eleştiriyi reddetme gibi davranışlar sergilemesidir. Bu özellikler kibir ile ilişkilidir. Bilim insanları tarafından 'Tanrısal Ego' olarak tanımlanan bu rahatsızlıktan düçar olanlar, abartılmış gurur, aşırı öz güven, BAŞKALARINA HAKARET ve kendinden başka herkesi küçümseme şeklinde karakterize edilen özelliklere sahiptir."
Anlattıklarını dinleyince “Ama bu özellikler tipik bir GÜÇ ZEHİRLENMESİ belirtileri” diye atıldım.
 
“Üstüne bastın” dedi. Araştırıp diğer özelliklerini de bulacağımı söyledi.
 
Baktım gerçekten de... Hubris Sendromu’na sahip kişilerin karakteristiği şöyle sıralanıyor:
1- Küçümseme, aşağılama, hor görme, biat isteme, kendisinin dışında hiç kimseye değer vermeme gibi olumsuz davranışlar sergilerler.
2- Her eleştiriyi bir tehdit olarak algılar ve kibirli bir şekilde şiddete kadar giden tepkiler verirler.
3- Bu tarz kişiler iktidarda olduklarında eşitliği reddeder ve siyasi alana zarar verirler.
4- Onları mahkemeye verecek ve yargılayacak herhangi bir makam olmadığına inanırlar.
5- Kendini sürekli bir organizasyonla ve hatta tüm ülkeyle içselleştirerek konuşurlar.
 
Bundan on yıl öncesini hatırlayın. Kemalist askerî ve siyasi vesayetin dindarlara baskılarını bir argüman olarak kullanarak Cemaat adıyla milletin zihinsel kodlarında kendine “mağdur” olarak yer edindikten sonra devletin tüm aygıtlarına sızmayı başaran FETÖ kadroları işte böyleydiler. Burunlarından kıl aldırmıyorlardı. İktidar gücünü arkalarına almışlardı. Gazetecileri Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın uçağından inmiyor, iş adamları her istediklerini alıyorlardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Helalleşme: Affet bizi Roboski, ben de sizi katleden FETÖ’cüleri affedeceğim 06 Ağustos 2022 | 1.384 Okunma FETÖ’cüler hangi lideri daha çok destekliyor ve neden? 04 Ağustos 2022 | 6.211 Okunma Aleviler üzerinden kaos hevesleri kursaklarında kaldı 02 Ağustos 2022 | 1.459 Okunma Düzce; transit geçilen bir şehrin sürprizleri 01 Ağustos 2022 | 1.171 Okunma Siyasetteki en büyük tehlike; Hubris Sendromu 30 Temmuz 2022 | 2.209 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar