Rusya bu yaptırımlardan sağ salim çıkar mı? Türkiye ne yapmalı?

Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur'un bugünkü (05.03.2022)'' Rusya bu yaptırımlardan sağ salim çıkar mı? Türkiye ne yapmalı?'' başlıklı yazısı.

ABD Başkanı Joe Biden ve NATO, çok BASİT bir şey yaparak bu savaşın başlamasını önleyebilirdi. O da Ukrayna’nın NATO üyesi olmayacağını garanti etmekti. Çünkü Ukrayna’nın, NATO'nun mühimmat deposu bir ülkeye dönüşmesi onun için bir Rusya için bir varoluş-yokoluş meselesiydi. Bu garantiyi vermediler çünkü Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini istediler. İşgal onlara Rus halkına karşı gaddarca yaptırımları uygulama fırsatı verecekti. Ukrayna halkı kimin umurunda?

Sahnelenen ABD sermayeli Sitcom’un özeti bu. Figüranı da lider rolündeki Zelenskiy.

Rusya küresel bankacılık sistemi SWIFT’ten çıkarıldı. Ruble’nin dolar karşısındaki değer kaybı ve Rusya’nın önemli ticaret yollarını hava sahalarının kapatılmasının yıkıcı sonuçlar doğuracağı söylenmekte ısrarla. Nitekim Rusya faizi yüzde 9,5’tan yüzde 20’ye çıkardı. Borsa büyük değer kaybetti.

Peki, Rusya sahnelenen oyunu görmüyor muydu? Rus liderler “Hazırdık, biliyorduk bu yaptırımlara yöneleceklerini ve tedbirlerimizi aldık” diyor.

Bu öz güvenli açıklamayı Rusya’nın SWIFT ile aynı işlevi gören SPFS adlı kendi sisteminin bulunmasına bağlayanlar var. Çin’in de yine SWIFT karşılığı CIPS adlı sistemi mevcut. İki ülkenin kendi sistemlerinin üzerinden yeni bir küresel sisteme geçecekleri konuşulmakta.

Çin ve Rusya’nın yılda 50 milyar metreküp gaz taşıyacak yeni bir doğalgaz boru hattı inşası için anlaşmaya varması ise işin renginin giderek değişmeye başladığının bir diğer göstergesi.

Şimdi RUSYA BU YAPTIRIMLARDAN NE KADAR ETKİLENİR ona bakalım.

Rusya 17 milyon metrekare ile dünyanın en büyük toprağına sahip ülkesi. Bir yer altı kaynakları hazinesinin üzerindeki ülke.

Gıda üretimi, yaş meyve ve sebze dışında kendisine yetmekte. Onu da petrol ve doğalgaz ihraç ettiği Türkiye başta, çeşitli ülkelerden karşılamakta. Bu arada yıllardır seracılığa verdiği desteklerle kendi ihtiyacını karşılama yolunda önemli adımlar attı.

Savunma sanayii tamamen millî ve bu konuda bir ithalat kalemi yok. Enerjide zaten bağımlı değil, tersine üretici ve bu yüzden her yıl 100 milyar dolar cari fazla vermekte. Uzay teknolojisine sahip, kendi uçaklarını yapabiliyor. Kamu borçluluğu oranı son derece düşük. Şimdi tüm bunlara bakıldığında küresel finans sisteminden çıkarılması durumunda Rusya’nın epey etkileneceği aşikâr ama öyle anlaşılıyor ki bu yaptırım onu öldürmez ve saldırıdan kendi finansal sistemini kurmuş olarak güçlenerek çıkar.

Peki, bu savaşta tarafsızlığını koruyan TÜRKİYE NE YAPACAK?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Temeli Nazilerle atılan NATO’ya ne kadar güvenebiliriz? 30 Haziran 2022 | 2.429 Okunma Türk cezaevlerindeki Batılı askerlere yenileri eklenebilir 28 Haziran 2022 | 1.847 Okunma İzin... 21 Haziran 2022 | 615 Okunma Millî Eğitim’de sessiz bir devrim; Matematik ve Tabiat Okulları 16 Haziran 2022 | 4.140 Okunma Zelenskiy ya da Guaido’luğa özenenler! İşte böyle kullanıp satarlar! 14 Haziran 2022 | 2.373 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum