Restoran sihirbazı

Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur'un bugünkü (21.09.2022)''Restoran sihirbazı'' başlıklı yazısı.

Mimari tasarım denince insanın aklına hemen evler ya da büyük resmî yapılarla oteller filan geliyor. Oysa dünyada mimari tasarımcılığın çok çeşitli alanları var. Türkiye’de ise henüz bu durum çok yaygınlaşmış değil. Üstelik bir mimar her alanda tasarım yapıyor ülkemizde.

Geçtiğimiz günlerde yeme içme ve gıda sektöründe uzmanlaşmış bir mimari tasarımcı kadrosunun yaptığı müthiş işleri işitince demek ki böyle bir saha da varmış ve ülkemizde faaliyet gösteriyormuş diye merak edip bir söyleşi gerçekleştirdim. Hatta yanıma mimari tasarımcı olmak isteyen lisedeki kızımı da alarak gittim ve onlarla bir araya gelip uzunca bir sohbet yaptık. Anlattıkları o denli ilginç geldi ki bana, epey kayıt aldığımı eve gelince acı biçimde idrak ettim. İçinde en önemlileri olarak gördüğüm sorularımı ve cevaplarını sizinle de paylaşıyorum.

Seksendokuz Mimarlık adlı şirketin kurucu ortağı Ayşe Çetin Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümünü 1994 yılında bitirir bitirmez babasının teşviki ve öngörüsüyle restoran ve yeme içme mekânları tasarımına başlamış. Kendisiyle aynı bölümden mezun olan Tuğba Ünal ile birlikte mimarlık şirketini 1997 yılında kurmuş. Sonra ortaklığa Faruk Arat da katılmış. O zamandan bu yana 700’ü aşkın iş yapmış ve bunların referansları elinde. Muazzam bir müktesebat. Dediğimiz gibi yeme içme sektörüne odaklı çalışıyorlar. Lokanta, pastane, havaalanlarındaki iş yerleri, uzun yol duraklarındaki yeme içme mekânları, kasaplar, kafeler; her şey… Böyle bir mimari saha benim kişisel olarak ilk kez işittiğim uzmanlık alanıydı. Ayşe Çetin, Ufuk Çetin ve Erman Pehlivan ile Kadıköy Caddebostan’da kiraladıkları ve ofis olarak kullandıkları bir köşkte bir araya geldik ve onlara sorularımı yönelttim. Çok ilginç cevaplar aldım.

> Diyelim ki size bir yabancı yatırımcı geldi ve Türkiye’de bir lokanta açmak istiyor. Önce ne yapıyorsunuz?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
​Mansur Yavaş anlaşılan Kılıçdaroğlu’nun ve eski ülküdaşlarının mesajını almış 24 Eylül 2022 | 1.356 Okunma Saadet Partisi’nin depoya kaldırılan müktesebatı ve değerleri 22 Eylül 2022 | 2.135 Okunma Restoran sihirbazı 21 Eylül 2022 | 1.081 Okunma Mansur Yavaş’a eski ülküdaşlarıyla CHP’den bir uyarı ve Gölbaşı’ndaki villada konuşulanlar 20 Eylül 2022 | 6.722 Okunma Yüzyılın seçimi ve yerli el-Cenabigiller 17 Eylül 2022 | 1.181 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar