Rengini siz seçin ama İdlib, Cerablus, Afrin üçgeni alarm veriyor

Dünkü yazımdan sonra İdlib’deki duruma dair gelen bilgiler doğrusu hiç iç açıcı değil. Ne yapılmak istendiğini anlayabilmek zor. İdlib’deki Türk gözlem noktalarına yapılan saldırılardan başlayalım.

Demiştik ki bunlar Esad’ın MOSSAD ve CIA tarafından yemlenen adamları. Aldığım ek bilgi şu:
Havan topları ve füze atışları yapanlar arasında İran milisleri ve Wagner Tugayı da denilen paralı Rus askerleri var. CIA ve MOSSAD’ın harekete geçirdiği Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi ajanlar tarafından paraya boğuluyorlar âdeta.
Amaç belli. Türkiye’yi Şam rejimine saldırtmak. Sonrası düğün bayram.
Peki, BAE’nin Şam’da elçilik açmasına ne demeli?  
Türk yetkililer muhatapları olan Rus ve İranlı yetkililere bu soruları net bir biçimde soruyorlardır diye düşünüyoruz.
Ama bizim de onlardan gelecek muhtemel sorulara hazırlıklı olmamız gerekiyor tabii. Nedenini anlatalım:
Malum İdlib gözlem noktaları kurdurularak Türkiye’nin denetimine bırakıldı. Talep edilen de oradaki radikal DEAŞ benzeri yapıların sonlandırılmasıydı. Aradan beklenen sürenin çok çok ötesinde zaman geçti ve epey ilerleme sağlandı. Bir tek HTŞ(*) adlı El-Kaide ile bağını koparmış bir örgüt dışında hepsi enterne edildi diye biliyoruz.
Gerçek öyle mi?
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nush ile uslanmayanın... 12 Ekim 2019 | 3.028 Okunma Barış Pınarı, kirli ve onursuz ‘sol’a da tokat olacak 10 Ekim 2019 | 3.770 Okunma Fırat’ın doğusu öncesi petrol suikastına hazır mıyız? 08 Ekim 2019 | 5.347 Okunma İzin 24 Eylül 2019 | 457 Okunma Batıcılaşma paçozluğunun “komedyen”deki tezahürü 21 Eylül 2019 | 3.051 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum