Rengini siz seçin ama İdlib, Cerablus, Afrin üçgeni alarm veriyor

Dünkü yazımdan sonra İdlib’deki duruma dair gelen bilgiler doğrusu hiç iç açıcı değil. Ne yapılmak istendiğini anlayabilmek zor. İdlib’deki Türk gözlem noktalarına yapılan saldırılardan başlayalım.

Demiştik ki bunlar Esad’ın MOSSAD ve CIA tarafından yemlenen adamları. Aldığım ek bilgi şu:
Havan topları ve füze atışları yapanlar arasında İran milisleri ve Wagner Tugayı da denilen paralı Rus askerleri var. CIA ve MOSSAD’ın harekete geçirdiği Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi ajanlar tarafından paraya boğuluyorlar âdeta.
Amaç belli. Türkiye’yi Şam rejimine saldırtmak. Sonrası düğün bayram.
Peki, BAE’nin Şam’da elçilik açmasına ne demeli?  
Türk yetkililer muhatapları olan Rus ve İranlı yetkililere bu soruları net bir biçimde soruyorlardır diye düşünüyoruz.
Ama bizim de onlardan gelecek muhtemel sorulara hazırlıklı olmamız gerekiyor tabii. Nedenini anlatalım:
Malum İdlib gözlem noktaları kurdurularak Türkiye’nin denetimine bırakıldı. Talep edilen de oradaki radikal DEAŞ benzeri yapıların sonlandırılmasıydı. Aradan beklenen sürenin çok çok ötesinde zaman geçti ve epey ilerleme sağlandı. Bir tek HTŞ(*) adlı El-Kaide ile bağını koparmış bir örgüt dışında hepsi enterne edildi diye biliyoruz.
Gerçek öyle mi?
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP’nin yeni taktiği ve açıkta kalan yerleri 18 Temmuz 2019 | 634 Okunma FETÖ darbesinin emir komuta zinciri TSK’ya ne zaman girdi? 18 Temmuz 2019 | 5.208 Okunma 15 Temmuz hakkında yanlış soru, doğru cevap 16 Temmuz 2019 | 3.070 Okunma 15 Temmuz yarasını kanatanlar 13 Temmuz 2019 | 3.916 Okunma Suç, ırkla ilgiliyse onları da kovalım mı ülkeden? 11 Temmuz 2019 | 2.891 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum