Para veren altın bulsun

Görüntü acıklıydı. Protesto için Kazdağları diye 40 kilometre mesafede bulunan Kirazlı mevkiindeki maden sahasına gidenlerden söz ediyorum.

Latinlerin bir atasözü var, “Damnant quod non intelligunt” diye söylenir.
“Anlamadıkları şeyleri kınarlar.”
Atasözünün öznesi yok ama oradakileri görünce özneyi rahatlıkla bulabiliyorsunuz.
Kafasına yerleştirdiği çalı çırpı ve üzerindeki jarse kombinezonuyla  “Ben Afrodit'im, baktım arkadaşlarımı kesmişler göklerden geldim” diyen patolojik abla değil özne.
Maden sahasında, altın bulurum diye yerden taş toplayıp inceleyen, bazılarını da ceplerine, çantalarına atan “Protestocu” amcalar ve teyzeler özne.
Almanya’nın DW’si ve BND’si ve vakıflarıyla tüm derin devleti bir kutlamayı hak ediyor.
"Para veren altın bulsun" dememişler boşuna.
 
AÇGÖZLÜLÜK VE TALANIN SİCİLİ
 
Aslında şaşırtmadılar beni. Açgözlülük ve talan cibilliyetlerinde ve geçmişlerinde var.
Bu “çevreciler” neden hep denizin dibine kadar giren Ayvalık’taki apartmanlarda, ormanları kesilerek yapılmış Bodrum’daki sitelerde, 90 yıl boyunca betonlaştırılan Boğaziçi kıyılarındaki ucube taş yapılarda, yeşilin, tarihin katledildiği Zekeriyaköy’de, Polonezköy’de, Marmaris’te, Selimiye’de, Kaş’ta, Kekova’da, Side’de, Kalkan’da, Fethiye’de, Cunda’da ikamet ediyorlar acaba?
Geyik muhabbetleri aslında hakikati yansıtır. “Evvelden buralar dutluktu” dediğimiz Teşvikiye’nin, Mecidiyeköy’ün, Kadıköy’ün, Marmara sahillerinin, Beykoz ormanlarının içinde yapılmış sitelerin içinde neden hep bu “çevreci protestocular” ikamet etmekte?
Gittiğim her tatil beldesinde sabah yürüyüşlerimde, denizin dibine kondurulmuş yazlık villaların verandalarında kahvaltı keyfini yapanların ellerinde neden Sözcü ya da Cumhuriyet gazetesi görürüm de bir tane bile sözgelimi Türkiye, Sabah ya da Yeni Şafak gazetesine rastlamam?
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hükûmet İBB ve İmamoğlu için nasıl bir siyaset izlemeli? 12 Kasım 2019 | 6.543 Okunma Murat Hazinedar’ın cevabı 12 Kasım 2019 | 362 Okunma Adil Öksüz’ün kamera kaydı ve darbe itirafı onun elinde 09 Kasım 2019 | 9.129 Okunma Bu toprağın ve kültürünün insanı olmak 07 Kasım 2019 | 2.373 Okunma Eren Erdem’in köylülerine acil uyarı 07 Kasım 2019 | 4.103 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar