Orhan Pamuk ile Peter Handke’nin kirli Nobel kardeşliği

Nobel ödüllerinin kirli geçmişine biraz bakalım. Karşımıza pek çok tanıdık ve ülkemizi yakından ilgilendiren isimler de çıkıyor.En çok Barış ve Edebiyat alanında verilen Nobel...

Nobel ödüllerinin kirli geçmişine biraz bakalım. Karşımıza pek çok tanıdık ve ülkemizi yakından ilgilendiren isimler de çıkıyor.
En çok Barış ve Edebiyat alanında verilen Nobel ödüllerinde entrika ve çeşitli fırıldaklar dönüyor. Çünkü bu dallarda, dünya siyaset ve sanat sahnesinde sergilenen büyük oyunların yansımalarını görebiliyoruz.
Ülkemizde yıllarca İsveç’te bile en çok okunan romancı olma unvanını elde eden Yaşar Kemal gibi uluslararası edebiyat devine neden ödül verilmediği tartışıldı. Sonra, Orhan Pamuk ile Türkiye bu “rüya”sını gerçekleştirdi.
Ama ne pahasına?
Bunun Orhan Pamuk ve Türkiye açısından bir bedeli vardı:
 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD, Türk askerî eğitimini yeniden ele geçirmek istiyor 23 Ocak 2020 | 2.409 Okunma Ankara sokaklarındaki FETÖ’cü propagandacılar sizin eseriniz 23 Ocak 2020 | 3.683 Okunma Bahçeli’nin çıkışı ve Kılıçdaroğlu’ndaki “dosya”nın sırrı 21 Ocak 2020 | 5.326 Okunma “FETÖ’nün siyasi ayağı” önergesinin ardındaki gerçek 18 Ocak 2020 | 5.856 Okunma Böyle bir şerefsizliği ve rezilliği hayatımda görmedim 16 Ocak 2020 | 5.038 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar