Muharrem İnce ve yeni Atatürkçü üçüncü yolun şansı ne?

Eski Milletvekili Prof. Dr. Ufuk Uras 25 Kasım 2018 tarihli bir sosyal medya paylaşımında, “Türkiye’nin en cahil kesiminin Kemalistler olduğunu düşünüyorum. Kendilerinden çok eminler ve kendilerini hiç...

Eski Milletvekili Prof. Dr. Ufuk Uras 25 Kasım 2018 tarihli bir sosyal medya paylaşımında, “Türkiye’nin en cahil kesiminin Kemalistler olduğunu düşünüyorum. Kendilerinden çok eminler ve kendilerini hiç geliştirmiyorlar. İşin ilginç yanı Kemalistler Mustafa Kemal’i de hiç bilmiyor” diye yazmıştı.

Ben Kemalizm diye nitelenen “ideoloji”nin de belli bir eğitim olgunluğu gerektirdiğini düşünerek, bu ideolojik çerçevede örgütlenen ya da siyaset yapanları ayrı bir yere koyduğumu belirteyim önce.

Ufuk Bey'in asıl işaret ettiği kesimin, kendisini “Atatürkçüyüm” diye tarif eden ama konuşmaya başlar başlamaz ne kadar sığ ve dar bakış açılı oldukları ortaya çıkanlar olduğu kanaatindeyim. Bu sığlığın belirli seviyeleri var kuşkusuz. Bazıları ekranlarda da zuhur etmekte.

Ama asıl yuvalandıkları yer ne yazık ki CHP

Milli Mücadele önderinin ve yol arkadaşlarının ne yaptığını, sergiledikleri bağımsızlıkçı duruşu CHP’nin siyasi ve tarihsel hafızasından silip bugün Atatürkçülüğün içini boşaltanlar CHP’nin Atatürkçü hafızalarını da tasfiye ettiler. Kısacası CHP’yi yeniden kodlayıp partiyi AB’nin ve Batı’nın aparatı haline getirdiler. Taraftarları kusura bakmasın, bunu yapan da bir kaset kumpasıyla CHP’nin başına paraşütle indirilen Kemal Kılıçdaroğlu’ndan başkası değildi. Ufaktan ufaktan Atatürkçü kadroları tamamen tasfiye ederek, parti tabanını ajitasyonlarla, yalanlarla adeta morfinleyerek işi bu noktaya getirdi.

Sonuç ortada.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sokmak… 20 Şubat 2024 | 5.254 Okunma Böyle bir ihtimalin varlığı bile tek başına korkunç… 17 Şubat 2024 | 3.934 Okunma FETÖ renklendirmelerinden örnekler ve HSK’nın sorumluluğu 15 Şubat 2024 | 4.088 Okunma Bugüne kadar kaçan kaçanaydı, artık giren girene! 13 Şubat 2024 | 5.554 Okunma Fatih ilçesindeki olay; yapılacak iş mi bu? 10 Şubat 2024 | 2.990 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar