Kripto aklın Danıştay zaferi, Cumhur İttifakı’na kama

Kripto FETÖ aklının, yargıdaki Kemalist damar eliyle, devirmeye çalıştıkları Cumhur İttifakı’nın arasına nasıl bir kama sokacaklarını merakla bekliyordum. Çünkü böyle bir...

Kripto FETÖ aklının, yargıdaki Kemalist damar eliyle, devirmeye çalıştıkları Cumhur İttifakı’nın arasına nasıl bir kama sokacaklarını merakla bekliyordum. Çünkü böyle bir hazırlıklarının olduğundan haberdardım. Ama MHP’nin hassas olduğunu düşündükleri, AK Parti’nin de karşısında durduğu bir konu bulmaları gerekiyordu sadece.
Ses Danıştay’dan geldi.
Danıştay 8. Dairesinin dünkü KARARINI okuyunca “Oh mis!” dedim.
Bir kez daha şapka çıkardım bu kripto akla.
Verilen karar ilkokullarda öğrencilere okutulan ve “Türk'üm, doğruyum ile başlayan, varlığım Türk varlığına armağan olsun” diye biten ama 2013 yılında kaldırılan “Öğrenci Andı” ile ilgiliydi. Danıştay, Millî Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 12. Maddesindeki “Öğrenci Andı”nı kaldıran kararını iptal etmişti.
Kısaca “Öğrenci andı kaldırılamaz” diyordu.
 
DANIŞTAY 8. DAİRESİ ANAYASA’YI PASPAS GİBİ EZDİ
 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Twitter üzerinden açıkladı. Karar açıkça Anayasa’yı ihlal etmekte.
Bakan Gül Anayasa’nın 125/4 maddesine atıfta bulunarak “Anayasamıza göre Danıştay, yerindelik denetimi yapamaz, idarenin yerine geçerek karar veremez. Bir yürütme tasarrufunun bilimsel temelini sorgulamak da yargının anayasal konumunu, kabiliyetini aşar” dedi.
Bekir Bozdağ da güzel toparlamış:
“Öğrenci Andı kararı” ile Danıştay 8. Dairesi;
1-Hukuka uygunluk denetiminin sınırlarını aştı,
2-Kendisini yürütmenin yerine koydu
3-Yürütmenin takdir hakkını yok saydı
4-Dahası yürütmenin takdir yetkisini bizzat kullandı.
Kısaca; Anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir.
Zaten Millî Eğitim Bakanlığı da “Hukuki süreç devam ediyor” diye bir açıklama yaptı.
Bakıyoruz yurt dışı kaçağı, FETÖ’cü olmakla suçlanan Burak Akbay’ın gazetesi Sözcü “Hemen uygulansın” diye yangın yapıyor. Nedenini biliyoruz. Tahmin ederim MHP’li bir milletvekilini ya da il başkanını da sıkıştırıp görüş de alacaklardır ki bazıları daha şimdiden Twitter üzerinden yazıyorlar. Maalesef asıl amacın ne olduğunu gözden kaçırarak.
 
KARARIN GEREKÇESİ TAM BİR TRAJEDİ
 
Ama tüm bunlar bir yana kararın gerekçesi çok trajik. Hukukçularımızın seviyesi acıklı hakikaten.
Kendiyle çelişen ve ne yazık ki güldüren de bir metin:
1-Bu metin yerleşik ve istikrar kazanmış bir uygulama ve 1933 yılından beri okutuluyor.
O vakit okullarda 1930’lu yıllardan gelen ve yakın tarihte kaldırılan tüm uygulamaları da geri alalım.
2-Öğrenci Andı kaldırılmadan önce “Bilimsel ve pedagojik araştırma” yapılmadı.
Şaka gibi. Sanırım ne dediklerinin farkında değiller! Bu ülkede 1000 yıldır kullanılan alfabe, yazı kaldırıldı. Geçmişle tüm bağlarımız bir gecede koparıldı ve Latin alfabesine geçildi. Bilimsel ve pedagojik araştırma mı yapıldı? Üstelik yapılması gerekirdi. Öğrencilerin hayatlarını altüst eden, hatta tüm Türkiye’yi karman çorman eden bu alfabe nedeniyle.
3-“Öğrenci Andı” ülkeye aidiyet duygusunu güçlendiriyor.
Tam tersine aidiyet duygusunun canına okudu. Yıllarca dağlara taşlara “Ne mutlu Türk'üm diyene” yazıldı. Kürt çocuklarına zorla “Türk'üm, varlığım Türk varlığına armağan olsun” dedirtildi. Bunun adı tam anlamıyla faşizmdi ve bu andı da zaten ülkenin temeline dinamit koysun diye sokan Reşit Galip adlı bir faşistti.
 
ANDI BU ÜLKEYE SOKAN TÜRKÇE EZAN ZULMÜNÜN DE MİMARI REŞİT GALİP’Tİ
 
Amaç Türk olmayan etnisitelere Türk ırkını dayatmaktı. Hitler Nazizmi de Almanya’da aynı andın benzerini, feda kültürüyle bezenmiş olarak okullarda öğrencilere okutturuyordu. 
Unutmadan, Reşit Galip TÜRKÇE EZAN zulmünün de mimarıydı. İnsanları kafataslarına göre sınıflayan sözde “bilim insanı”ydı. Tam Danıştay 8. Dairesi üyelerinin aradığı cinsten. Mimar Sinan’ın Ermeni değil mutlaka Türk olması gerektiğine inandıkları için mezarını açtırıp kafatasını ölçen yaratıklar neslinin güzide evlatlarındandı Reşit Galip.
Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde toplumu formatlamak üzere çocuklar içtimaya dizilmez ve ırkçı sloganları içeren metinler okutulmaz.
Bu metin Danıştay üyelerinin dediğinin tam tersine toplumu bölmek, ayrıştırmak ve geleceği emanet edeceğimiz ve geleceği hazırlayacağını umduğumuz gençleri birbirine düşürmekten başka bir işe yaramadı yıllar boyunca.
Bu and ırkçılıktır ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dediği üzere ne yazık ki günümüzde kültürel ırkçılık da gün geçtikçe veba gibi yayılmaktadır. Bu karar tam da bu sözlerin söylendiğinin ertesi günü çıkmıştır ne tesadüftür ki.
Etnik milliyetçiliği besleyen ve etnik terörizme kapıları aralayan her türlü uygulama hukuk dışıdır, ahlak dışıdır.
Bu böyle biline.
 
FETÖ’cü dostu Ertuğrul Özkök Hürriyet’in demirbaşı mı?
 
Bir şey demiyorum, çok beğeniyor olabilirsiniz de Londra’ya gittiğinde FETÖ’cü Eyüp Can ile buluşan ve bunu da inkâr etmeyen Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök’ün nasıl bir aurası var acaba? İnsanları yanına yaklaşınca büyülüyor mu?
Şu basın tarihine baktığımda gördüğüm kara bir leke o.
Bir özet geçeyim.
Hrant Dink’in ve Ahmet Kaya’nın ölümüne sebep olan o. Hadi Hrant için dolaylı yoldan desek de Ahmet Kaya için neredeyse taammüden işlenen cinayete el verdi. Fotoşoplu Kürdistan haritaları önünde fotoğrafını yayınlayıp linç etti, “Vay Şerefsiz” diye manşet attı. Hrant’ı katleden FETÖ tetikçisi Ogün Samast’ı da “Yalnız Kurt” olarak kutsadı.
Bu ülkede çıkan her kargaşanın mimarıydı. “411 el kaosa kalktı”dan 28 Şubat’taki orduyu darbe yapmaya çağıran manşetlere kadar, hepsinde onun parmağı vardı.
İnanamıyorum hakikaten. Şimdi de rahatlıkla Londra’ya gidip FETÖ’cü  Eyüp Can ile buluşuyor. Bu ortaya çıkınca da grubun en üst düzey yöneticisine itiraf ediyor.
Ama tık yok. Medyada da bir omerta sessizliği tuhaftır ki. Kadir gecesi doğmuş bu adam! Başka bir izahı yok vallahi...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nush ile uslanmayanın... 12 Ekim 2019 | 3.028 Okunma Barış Pınarı, kirli ve onursuz ‘sol’a da tokat olacak 10 Ekim 2019 | 3.770 Okunma Fırat’ın doğusu öncesi petrol suikastına hazır mıyız? 08 Ekim 2019 | 5.345 Okunma İzin 24 Eylül 2019 | 457 Okunma Batıcılaşma paçozluğunun “komedyen”deki tezahürü 21 Eylül 2019 | 3.051 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar