KHK’lılar vicdanları yaralıyor

Korkunç bir darbe girişimi yaşadık. FETÖ, acımasızca silahlandırdığı asker kılıklı katillerini bu halkın üzerine sürdü ve 252 vatan evladı şehit oldu, binlercesi gazi.Bu travma esnasında on...

Korkunç bir darbe girişimi yaşadık. FETÖ, acımasızca silahlandırdığı asker kılıklı katillerini bu halkın üzerine sürdü ve 252 vatan evladı şehit oldu, binlercesi gazi.
Bu travma esnasında on binlerce FETÖ’cü hapse girdi ama on binlerce kişi de kanun hükmünde kararnamelerle devlet kurumlarından tasfiye edildi. Tasfiye edilenlerin çoğunluğu FETÖ’cü doğru. Ama önemli sayıda insan da beraat aldı, takipsizlik aldı ve haklarında hiçbir delil bulunamadı. Kısacası hukuk nezdinde temizler. Biz onlara KHK’lılar diyoruz.
Adam KHK ile işinden çıkarılıyor, sonra takipsizlik alıyor, beraat ediyor ve işine geri alınmak üzere başvurduğunda orada oturan “Aman bana bir şey olmasın abi” kafasındaki bürokratın engeline takılıyor.
Bu konuda siyasi irade gerektiği açık. Çünkü bizim bürokratımız en alt düzeyinden en üstüne kadar genellikle neme lâzımcı ve kendini korumak için binlerce insanı harcayabilecek potansiyele sahip. Onlara “talimat” vermek gerekiyor, yoksa kimsenin gözünün yaşına bakmazlar. Bu yüzden KHK mağduriyetini daha fazla kangren hâline getirmemek gerekli.
Bu konuda onlarca mektup alıyorum.
Ama bir de savcılıklarda ve mahkemelerde mağdur edilen ve süründürülen insanlar var haksız yere.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ahmet… Bir oksimoron... 16 Kasım 2019 | 6.141 Okunma Fetullah’tan kendisini soyup soğana çeviren Özcan’a “Balyoz” tehdidi 14 Kasım 2019 | 8.165 Okunma Onca belaya rağmen ekonomik veriler neden düzeliyor? 14 Kasım 2019 | 2.594 Okunma Hükûmet İBB ve İmamoğlu için nasıl bir siyaset izlemeli? 12 Kasım 2019 | 6.699 Okunma Murat Hazinedar’ın cevabı 12 Kasım 2019 | 372 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 2 yorum